'11'e 10 kala' Hollanda yolcusu

'11'e 10 kala' Hollanda yolcusu
'11'e 10 kala' Hollanda yolcusu
Yönetmenliğini Pelin Esmer'in yaptığı "11'e 10 Kala" adlı film, Rotterdam Film Festivali'nde izleyiciyle buluşacak.

Alınan bilgiye göre, bu yıl 39. kez düzenlenecek Rotterdam Film Festivali, 27 Ocak–7 Şubat 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Rotterdam öncesi, Fransa’da gerçekleşecek 22. Premier Plans Angers Film Festivali’ne de katılacak olan "11’e 10 Kala", yolculuğuna Fransa’da Rennes Gezici Film Festivali ile devam edecek. Festivalde, "11’e 10 Kala"nın yanı sıra Pelin Esmer’in "Oyun" isimli belgeseli de izleyiciyle buluşacak.

Başrollerini Nejat İşler ve Mithat Esmer’in paylaştığı "11’e 10 Kala", bu yıl İstanbul Film Festivali’nde "Jüri Özel Ödülü", Adana Altın Koza Film Festivali’nde de "En İyi Film" ve "En İyi Senaryo" ödüllerini, Uluslararası Ortadoğu Film Festivali’nde ise "Ortadoğu En İyi Yeni Yönetmen" ödülünü kazandı.

Dünya prömiyerini San Sebastian Film Festivali’nde yapan film, önümüzdeki aylarda Tromso Film Festivali (Norveç), Nürnberg Film Festivali (Almanya), Cinema Novo Film Festivali (Belçika), Guadalajara Film Festivali (Meksika), Crossing Europe Film Festivali (Austria) ve IndieLisboa Film Festivali (Portekiz) ile yolculuğuna devam edecek.


Filmden

Nejat İşler, Mithat Esmer, Tayanç Ayaydın, Laçin Ceylan, Savaş Akova, Sinan Düğmeci, Tülin Özen, Akın Şenol, Selen Uçer, Emine Şans Umar ve Füsun Demirel’in rol aldığı filmin senaryosunu da yönetmen Pelin Esmer yazdı.

Türkiye, Fransa ve Almanya ortak yapımı filmin konusu özetle şöyle:

"Emniyet Apartmanı’nın dördüncü katında yaşayan Mithat Bey (Mithat Esmer), yıllardır biriktirdiği, evinde kendisine sadece küçük bir yaşam alanı bırakan koleksiyonlarını o güne kadar karşısına çıkan her türlü tehdide karşı korumayı başarmıştır. Köyünden İstanbul’a geldiğinde apartmana kapıcı olarak giren Ali (Nejat İşler), kızı kapıcı dairesindeki rutubetten astıma yakalanınca, daha iyi koşullar sağlayana kadar bir süre önce ailesini köye geri yollamıştır. Apartmanın diğer sakinleri deprem endişesi ve daha değerli bir eve sahip olma isteğiyle binayı yıkıp yeniden inşa etmeyi tercih edince, Mithat Bey’in koleksiyonları uğruna verdiği savaşların en zorlusu başlar. Bina yıkılırsa Mithat Bey koleksiyonlarını kaybedecektir, Ali de hem evini, hem işini... Artık apartman, yalnız yaşayan bu iki adamın ortak kaderidir." (aa)