12 Eylül'ün 'Küçük Günahlar'ı beyazperdede

12 Eylül'ün 'Küçük Günahlar'ı beyazperdede
12 Eylül'ün 'Küçük Günahlar'ı beyazperdede
'Cin Treni', 'Senin İçin Değil', 'Düşmüş Erkekler Masalı' gibi başarılı romanlarıyla tanınan, aynı zamanda sinema yazarı Rıza Kıraç, şimdi de ilk uzun metrajlı filmiyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL - Senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği ‘Küçük Günahlar’ filminin çekimlerini tamamlayan Kıraç, filmde 12 Eylül ’ün bireyler üzerindeki yansımalarını anlatıyor. 

Yaklaşık yedi yıldır sinemadan uzak kalan Macit Koper, ‘Küçük Günahlar’da inzivaya çekilmiş, politik bir geçmişi olan, psikolojik sorunlarıyla başa çıkamayan, eski reklamcı İsmet karakterini canlandırıyor. İlk yerli zombi filmi ‘Ada’dan tanıdığımız genç oyuncu Esra Ruşan ise Kürt gazetesinde çalışan ve politik bağlantılarından dolayı sık sık gözaltına alınan Şilan karekterine hayat veriyor. Berke Üzrek’in canlandırdığı Melik ise, part-time grafikerlik yapan, düzensiz bir hayat yaşayan, sorumsuz biridir, ta ki Şilan’a aşık olup İsmet’le tanışana kadar.

Tülay Günal, Rıza Akın, Gizem Kurtsoy, Gökhan Ünal, Abidin Parıltı, Ruhi Sarı gibi isimlerin de rol aldığı ‘Küçük Günahlar’, üçlü bir aşk hikayesinin ardında bireyin vicdani hasaplaşmasını açığa çıkarırken, geri planda 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşanan Kürt-Türk çatışmasının Batı’daki bireyler üzerindeki etkisini ele alıyor. Rıza Kıraç ‘Küçük Günahlar’ın Türkiye ’deki Kürt-Türk çatışmasına ve diğer politik sorunlara değinse de bu konuda büyük laflar etmek yerine çatışmadan etkilenen bireylerin hayatına odaklandığını söylüyor.
Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen ‘Küçük Günahlar’ın görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi ve Aydın Sarıoğlu üstlenirken müziği ise Alp Erkin Çakmak (Alpuşka) imzası taşıyor. Önümüzdeki günlerde çeşitli festivallerde karşımıza çıkacak ‘Küçük Günahlar’ın vizyon tarihi ise henüz kesinleşmedi. (Kültür Sanat)