120 ülkede vizyon mümkün mü

120 ülkede vizyon mümkün mü
120 ülkede vizyon mümkün mü

Mahsun Kırmızıgül ün 3. filmi New York ta Beş Minare vizyonda.

Gişe rekortmeni 'Avatar' bile 93 ülkede vizyona girerken, 'New York'ta Beş Minare'nin 120 ülkede gösterileceği duyurusu yapıldı. Bu gerçekleştirilebilir bir hedef değil
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkını yememek lazım Mahsun Kırmızıgül’ün PR şirketi bu işi başarıyla gerçekleştiriyor. ‘New York’ta Beş Minare’ daha vizyona girmeden önce başlayan bilgi bombardımanı, New York’taki patlama sahnelerinin ‘Hollywood filmlerine rahmet okuttuğu’ haberleri, filmin fragmanının üniversitelerde ders olarak gösterildiği bilgileri gazetelerde, internet sitelerinde kendisine yer buldu.
Gerçi, yüzlerce milyon dolarlık bütçelerle film çeken Hollywood’tan daha iyi aksiyon sahnesi çekmeyi başarmış olunması ve bir fragmanın ders olarak okutulması gibi haberleri ‘bir terslik var bu işte’ demeden sorgusuz sualsiz yayımlamak ayrı bir tartışmayı gerektiriyor ama konumuz bu değil.
‘New York’ta Beş Minare’ için yapılan PR bombardımanının son halkası filmin 120 ülkede vizyona gireceği oldu. Topu topu 200’den biraz fazla ülkenin bulunduğu yerküremizde, bu ülkelerin çoğunun küçük adalar, kağıt üstünde ülkeler olduğu düşünüldüğünde bu büyük bir iddia.
Üşenmedim filmin tanıtım işlerini yürüten Filiz Öcal’ı aradım ve sordum. “Dağıtım anlaşması yapılan ülkelerin listesini gönderebilir misiniz” diye. Filiz hanım sağ olsun bir süre sonra geri döndü ve şu bilgileri verdi. 

5 ülkede kesin gösterim
Film Avusturya, Belçika, Almanya ve Hollanda ’da vizyona girecek. Filiz Hanım’ın verdiği bilgilere göre filmin dağıtım hakları için Brezilyalı bir şirketle anlaşılmış.
“Peki ya diğer ülkeler.” Diğer ülkelerdeki gösterim hakları için de ABD’de bir dağıtım şirketine film gösterilmiş ancak daha anlaşma imzalanmamış. Bu şirketlerle bir anlaşma imzalanırsa, filmin uluslararası dağıtımı söz konusu olacak.
Filmin Avusturya, Belçika, Almanya ve Hollanda’da gösterilmesinde bir sürpriz yok. Çünkü bu ülkeler Türkiyeli nüfusunun yoğun olduğu yerler.
Brezilya’yı da katınca elimizde filmin vizyona gireceği 5 ülke var. Yani ABD’li şirketle daha yapılmamış bir anlaşmaya dayanılarak filmin 120 ülkede gösterileceği bilgisiyle medya ve kamuoyu yanıltılıyor sanki.
Hollywood ne âlemde
Yine üşenmedim. Girdim internete ve son yılların en fazla gişe hasılatı getiren Hollywood filmlerinin kaç ülkede vizyona girdiğini tek tek saydım. Baştan söyleyeyim 120 ülkeyi bulan yok. Yani ‘New York’ta Beş Minare’ rekora koşuyor! 

Peki durum nedir?
Örneğin 2009 yılında tüm dünyada 2 milyar 776 milyon dolar hasılat elde eden ‘Avatar’ sadece 93 ülkede gösterilmiş. 1 milyar dolar hasılatı geride bırakan 2008 şampiyonu ‘Kara Şovalye’yi ise 80 ülkede yaşayanlar sinemada izleme fırsatı bulmuş. Devam edelim, mesela 2007 yılının en fazla hasılat getiren filmi ‘Örümcek Adam 3’ün durumu biraz daha iyi, 100 ülke. 2002’nin en fazla izleneni olan ilk ‘Örümcek Adam’ ise 103 ülkede gösterilmişti. Şaşırtıcı bir örnek daha 2003’ün rekortmen filmi ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’, 85 ülkede vizyon görmüş. Liste uzayıp gidebilir...
Bu rakamlardan çıkartılabilecek tek sonuç, ‘New York’ta Beş Minare’nin 120 ülkede vizyona girmesinin koca bir rüyadan ibaret olduğu. Ama asıl üzerinde düşünülmesi gereken bir rüyanın haber olarak sunulması ve hiç sorgulanmadan kendisine gazetelerde yer bulması.