140 bin yapıt arasından seçildi İstanbul Modern'e geldi

140 bin yapıt arasından seçildi İstanbul Modern'e geldi
140 bin yapıt arasından seçildi İstanbul Modern'e geldi
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

1849 yılında kurulan Hollanda’nın dünyaca tanınmış müzesi Boijmans Van Beuningen’in koleksiyonunda dile kolay, 140 binin üzerinde yapıt var. İstanbul Modern, Hollanda- Türkiye ilişkilerinin 400. yılı vesilesiyle işte bu müzenin dev koleksiyonundan özel bir seçkiyi Türkiye’ye getiriyor.
Bugün ziyarete açılan ‘La La La İnsan Adımları: Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundan Bir Seçki’ başlıklı sergi, ağırlıklı olarak çağdaş dönemi kapsıyor. Sergide aralarında Bruce Nauman, Vito Acconci, Cindy Sherman, Yang Fudong, Aernout Mik, Inez Van Lamsweerde gibi önemli isimlerin de olduğu farklı coğrafyalardan 28 sanatçının resim, çizim, yerleştirme, baskı, fotoğraf ve videolarından oluşan 53 çalışma yer alıyor.
Serginin basın toplantısında konuşan Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin direktörü Sjarel Ex; “La La La İnsan Adımları, insan ilişkileri, insanlar arasındaki çatışmalar, arzu, başarısızlık, umutsuzluk ve zaaf hakkında bir sergi. Bunu biraz daha kişisel bir vurguyla ifade etmek için, Kanadalı dans kumpanyası La La La Human Steps’in bir performansını sergiye dahil ettim. Özel bir hayranlık beslediği ‘Amelia’ başlıklı performans, bir tür mutlu yaşam rehberi ve iyimser bir gerçeklik olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.
‘La La La İnsan Adımları’ sergisine paralel olarak düzenlenen etkinlikler kapsamında bugün saat 18.00’de, İstanbul Modern sinema salonunda düzenlenecek panelde, Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin iki asırdır süren koleksiyon geleneğini, müzenin direktörü Sjarel Ex anlatacak.
6 Mayıs’a kadar açık kalacak ‘La La La İnsan Adımları’yla başlayan İstanbul Modern-Boijmans Van Beuningen Müzesi işbirliği, Avrupalı izleyiciyle Türkiye çağdaş sanatının önemli örneklerini buluşturmayı hedefleyen ‘İstanbul Modern-Rotterdam’ başlıklı sergiyle sürecek. Sergi 10 Mart’ta açılacak.

Bu da fotoğraf seçkisi
İstanbul Modern, kuruluşundan bu yana oluşturduğu fotoğraf koleksiyonundan bir seçkiyi ‘Dünden Sonra’ başlıklı bir sergiyle izleyicilerle buluşturuyor. 3 Haziran’a kadar açık kalacak sergide, 53 sanatçının 179 eseri yer alıyor. Ayrıca sergide, 66 sanatçının 213 eseri de dijital ortamda gösterilecek. Türk fotoğrafının modern ve çağdaş örneklerini bir araya getiren sergi, Osmanlı’dan günümüze uzanan süreçte fotoğrafın teknik ve kavramsal gelişimini de ortaya koyuyor. Burhan Doğançay, Şakir Eczacıbaşı, Bennu Gerede, Murat Germen, Ara Güler, Mehmet Günyeli, İzzet Keribar ve Gökşin Sipahioğlu gibi birçok ismin fotoğraflarından oluşan serginin küratörlüğünü Engin Özendes üstleniyor.