20 Tarihi eser daha yuvaya döndü

20 Tarihi eser daha yuvaya döndü
20 Tarihi eser daha yuvaya döndü
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yürüttüğü, yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesi çalışmaları kapsamında dün Bulgaristan'dan 20 eser teslim alındı
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

SOFYA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve beraberindeki heyetin, Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov tarafından Filibe'de karşılanmasının ardından, Sofya'da bulunan Boyana Milli Müzesi'nde eser iadesi gerçekleştirildi.

İlk etapta teslim edilen 20 eserin arasında, M.S. 2. yüzyıla tarihlenen ve Akdeniz mermerinden yapılma başsız bir kadın heykeli ve Geç Roma dönemine ait, aralarında sikkelerin de olduğu 19 arkeolojik eser var. 98 santimetre yüksekliğindeki başsız kadın heykeli Lesovo Sınır Kapısı'nda yapılan bir aramada Türk plakalı bir kamyonda ele geçirilmiş ve Bulgar makamlarınca Bulgaristan'da bulunan Burgaz Tarih Müzesi'ne bağışlanmıştı.

İki ülke arasında tarihi eserlerin iadesi yönünde yapılan anlaşma uyarınca, toplamda 400 eser Türkiye 'ye geri verilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın verdiği bilgiye göre, iade edilmesi yönünde çalışmaları süren tarihi eserlerin toplam sayısı 962.