20. yüzyıl resminin özeti

Fransız ressam Balthus'un yaklaşık 250 resim ve çizimden oluşan sergisi bu haftasonu Venedik Plazzo Grassi Sanat...

VENEDİK - Fransız ressam Balthus'un yaklaşık 250 resim ve çizimden oluşan sergisi bu haftasonu Venedik Plazzo Grassi Sanat Galerisi'nde açılıyor. Bu yıl şubat ayında 92 yaşında yaşamını yitiren sanatçı uzun süredir bu serginin hazırlıklarıyla uğraşıyordu.
Ailesi 1903 yılında Paris'e yerleşen, 13 yaşındayken çizimleri yayımlanan Balthus, ilk sergisini 1934 yılında Paris'te açmıştı. Sergide yer alan eserlerden altı tanesi Balthus'un gençlik yıllarında yaptığı ve erotik oldukları için skandala yol açan bu çizimlerden oluşuyor.
Paris Picasso Müzesi yöneticisi Jean Clair ve İtalyan mimar Gae Aulenti tarafından sergi için toplanan resimler, çoğunlukla Fransa'dan olmak üzere 10 ayrı ülkeden Venedik'e gönderilmiş. Bu resimler arasında ressamın tamamlayamadan öldüğü son resmi
'Mandolinli Kız' da yer alıyor.
Vaktiyle ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso'nun '20'nci yüzyılın en iyi ressamlarından biri' olarak nitelendirdiği Balthus, devamlı kendini yenileme çabası içinde olan Picasso'nun aksine tarzını uzun süren yaşamı boyunca pek fazla değiştirmemişti.