21 Haziran'da anılıyor

21 Haziran'da anılıyor
21 Haziran'da anılıyor
Merhum gazeteci-yazar İlhan Selçuk, ölüm yıldönümü olan 21 Haziran'da, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir törende anılacak.

Türkiye'nin en tanınmış gazeteci – yazarlarından, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski yayın yönetmeni İlhan Selçuk, 21 Haziran'da düzenlenecek bir törenle anılacak. 21 Haziran Perşembe günü saat 17.30'da Beşiktaş ’ta başlayacak törende dünyaca ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un İlhan Selçuk anısına yaptığı heykel, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun katılımıyla tanıtılacak.

Anma etkinlikleri saat 19.30'da Fulya Sanat Merkezinde devam edecek. Orhan Erinç'in açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinlik, belgesel gösterimi, çeşitli konuşmalar ve konserlerden oluşacak. BaBa ZuLa ve Erdal Erzincan'ın performans sergileyeceği anma töreninde, Turhan Selçuk Kadınları karikatür sergisi de yer alacak.

İlhan Selçuk Kimdir?
11 Mart 1925 doğumlu İlhan Selçuk, 1950 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültes’ini bitirdi. Avukatlığın yanı sıra gazetecilik yapan İlhan Selçuk'un ilk yazısı 1952 yılında 41 buçuk dergisinde yayınlandı. Profesyonel gazetecilik hayatına 1961'de Akşam gazetesinde başlayan Selçuk, Vatan gazetesinin ardından 1963 yılında Cumhuriyet gazetesindeki çalışma hayatına başladı ve hayata veda edene kadar haftanın altı günü "Pencere" adlı köşesinde yazı yazdı.

İlhan Selçuk ulusalcılık hareketlerine verdiği destek ile tanınıyordu. Yıllar boyunca yazdığı yazılarda belirttiği fikirlerinden dolayı defalarca gözaltına alınan yazar, aleyhine açılan çeşitli davalarda her seferinde suçsuz bulunarak beraat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TOBB, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK gibi birçok önemli derneğe üye olan yazar, Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun da kurucu üyesiydi. İlhan Selçuk 21 Haziran 2010'da hayata veda etti.

Akış:

20:00

Açılış konuşması (Orhan Erinç)

Belgesel

Şaşırıyorum (İlhan Selçuk) Rutkay Aziz

Tarık Akan

MSÜ Quartet: Ilgın Ûlkû (Keman), Belemîr Baran (Keman), Duru Ucal (viyola), Poyraz Baltacıgil (viyolonsel)

Bekir Coşkun

Onur Çiçeği (Rutkay Aziz)

Erdal Erzincan

Tahsin Yücel

Ferhan Şensoy: 2019 - Son sahne (Aynur Karabaş)

Mehmet Aksoy

Sayri Dağlarca şiiri (Işık Yenersu’nun sesinden)

Tango (Müge Organ ve Erdem Ercan)

Orhan Karaveli

BaBa ZuLa

Balbay mesajı