21 kere maşallah!

21 kere maşallah!
21 kere maşallah!
33. İstanbul Film Festivali'nin bugünkü (17 Nisan) programına yetişmek çok zor. Zira bugün 21 filmin gösterimi, yönetmen ve/veya oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek. Bunlar arasında Michael Fassbender ve Maggie Gyllenhaal'lı 'Frank'ın yönetmeni Lenny Abrahamson da var.

FESTİVALDE GÜNÜN (17 Nisan) FİLMİ: FRANK
Geçen yılın Altın Lale ödüllü filmi ‘Ne Yaptın Richard?’ın yönetmeni Lenny Abrahamson, yeni filmi ‘Frank’ ile bir kez daha festivalinin uluslararası yarışmasında. İzleyiciyi eksantrik bir müzik grubunun içine sokan filmde Hollywood’un yıldız oyuncuları Michael Fassbender ve Maggie Gyllenhaal başrolde. 16.00 seansında Atlas’taki gösterime yönetmen de katılacak.

MARIN KARMITZ: SİNEMAYLA 40 YIL Sanat sineması dağıtımında öncü rol oynayan, sanat sinemasından kastı “sansürsüz sinema ” olan, ticari kaygıların siyasi baskılardan çok daha fazla sansüre yol açtığını söyleyen Marin Karmitz, kurucusu olduğu ve adının baş harflerini taşıyan MK2 firmasında 100’den fazla filmin yapımcılığını üstlendi, halen Fransa’da 65 sinema salonunun işletmeciliğini sürdürüyor. Festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alacak olan Karmitz, Fransız Kültür Merkezi’nde 14.00’de gerçekleşecek sinema dersinde kariyerinin 40. yılını kutlarken yapımcılıkta başlangıçtan günümüze nelerin değiştiğini, yeni ufukları ve mesleğin inceliklerini paylaşacak.

Bugün yönetmen, yapımcı ya da oyuncu katılımıyla yapılacak film gösterimleri:
• Antidepresan bölümünden Club Sandwich 11.00’da Feriye Sineması’nda filmin yönetmeni Fernando Eimbcke’nin katılımıyla;
Dünya Festivallerinden bölümündeki İçimizdeki Düşman filmi 11.00’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda filmin yönetmeni Yorgos Tsemberopoulos’un katılımıyla;
• Levent Çetin’in Yeni Türkiye Sineması bölümündeki Sivil filmi 11.00’da Atlas Sineması Salon 3’te film ekibinin katılımıyla;
• Altın Lale Uluslararası Yarışma’da yer alan Pedro Pires ve Robert Lepage’ın yönettiği Üçleme 13.30’da Atlas Sineması’nda filmin yönetmenlerinden Pedro Pires’in katılımıyla;
• Nihat Seven’in Türkiye Sineması Yarışma Dışı bölümündeki Uzun Yol filmi 13.30’da Beyoğlu Sineması’nda film ekibinin katılımıyla;
• Antidepresan bölümünden May’in Yazı 13.30’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda filmin yönetmeni Cherien Dabis’in katılımıyla;
• Dünya Festivallerinden bölümündeki Eylül filmi 13.30’da Atlas Sineması Salon 3’te filmin yönetmeni Penny Panayotopoulou’nun katılımıyla;
• Altın Lale Uluslararası Yarışma’da yer alan Frank 16.00’da Atlas Sineması’nda filmin Altın Lale ödüllü yönetmeni Lenny Abrahamson’un katılımıyla;
• Altın Lale Uluslararası Yarışma’da yer alan Körlük 16.00’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda filmin yönetmeni Eskil Vogt’un katılımıyla;
• Ramin Matin’in Türkiye Sineması Yarışma Dışı bölümündeki Kusursuzlar filmi 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda film ekibinin katılımıyla;
• Can Oral’ın Yeni Türkiye Sineması bölümündeki Buna Değer filmi 16.00’da Atlas Sineması Salon 3’te film ekibinin katılımıyla;
• Kenan Korkmaz’ın Altın Lale Ulusal Yarışma’da yer alan filmi Gittiler ‘Sair ve Meçhul’ 19.00’da Atlas Sineması’nda film ekibinin katılımıyla;
• Yeni Bir Bakış bölümündeki Japon Köpeği filmi 19.00’da Feriye Sineması’nda filmin yönetmeni Tudor Cristian Jurgiu’nun katılımıyla;
• Yeni Bir Bakış bölümünde yer alan Her Şey Olacağına Varır 19.00’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda filmin yönetmeni Fernando Lavanderos ve filmin oyuncusu Cristobal Palma’nın katılımıyla;
• FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda yer alan Sessizlerin Sesi filmi 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Maximon Monihan’ın katılımıyla;
• Türkiye Sineması Belgeseller bölümünden Özgür Fındık’ın Olağan Haller filmi 19.00’da Atlas Sineması Salon 2’de film ekibinin katılımıyla;
• Levent Semerci’nin Altın Lale Ulusal Yarışma’da yer alan filmi Ayhan Hanım 21.30’da Atlas Sineması’nda film ekibinin katılımıyla;
• FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda yer alan Mandalina Bahçesi filmi 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda filmin oyuncularından Giorgi Nakhashidze’nin katılımıyla;
• FACE Sinemada İnsan Hakları Yarışması’ndaki Çul Çaput 21.30’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda filmin Altın Lale ödüllü yönetmeni Ahmad Abdalla’nın katılımıyla;
• Türkiye Sineması Belgeseller bölümünden Veysi Altay’ın 33 Yıllık Direniş - Berfo Ana filmi 21.30’da Atlas Sineması Salon 2’de film ekibinin katılımıyla;
• Anılarına bölümünde yer alan Zeki Ökten’in Sürü filmi 21.30’da Feriye Sineması’nda Tuncel Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz’in katılımıyla gösterilecek.


FESTİVALDE BUGÜN (17 Nisan Perşembe)

Atlas
11.00- Avludaki Fısıltılar
13.30- Üçleme
16.00- Frank
19.00- Gittiler ‘Şair ve Meçhul’
21.30- Ayhan Hanım

Atlas 2
11.00- Sivil
13.30- Eylül
16.00- Buna Değer
19.00- Olağan Haller
21.30- 33 Yıllık Direniş-Berfo

Atlas 3
19.00- Minik Ayaklar
21.30- Son Hain

Beyoğlu
11.00- Aşkım Beni Deniz Kıyısında Bekler
13.30- Uzun Yol
16.00- Kusursuzlar
19.00- Sessizlerin Sesi
21.30- Mandalina Bahçesi

Feriye
11.00- Club Sandwich
13.30- Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri
16.00- Aaahh Belinda
19.00- Japon Köpeği
21.30- Sürü

Nişantaşı Citylife (City’s)
11.00- İçimizdeki Düşman
13.30- May’ın Yazı
16.00- Körlük
19.00- Her Şey Olacağına Varır
21.30- Çul Çaput

Rexx
11.00- Violette
13.30- Taş Bebek
16.00- Eksik Resim
19.00- 9 Ay Hapis
21.30- Düşman