21. yüzyılın ilk savaşı perdede

Rus yönetmen Andrei Konchalovsky, 21'inci yüzyılın ilk büyük savaşını konu alan bir film için kamera arkasına geçiyor.

MOSKOVA - Rus yönetmen Andrei Konchalovsky, 21'inci yüzyılın ilk büyük savaşını konu alan bir film için kamera arkasına geçiyor. Önümüzdeki bahar sezonunda gösterime girmesi planlanan 'House of Fools' (Salaklar Evi), görevlilerin Çeçen gerillaların saldırıları sırasında terk ettiği bir akıl hastanesinde yalnız başlarına kalan hastane sakinlerinin yaşantılarını konu alıyor. Konchalovsky, filmde 11 Eylül günü Amerika'da gerçekleşen saldırılar ve olası sonuçlarından esinleniyor.
1995'te Çeçen çatışmasının ilk yaşandığı dönemde Çeçen-İnguş sınırında geçen 'House of Fools', Moskova kırsalında ve Rusya'nın çatışmadan uzak dağlık kuzey bölgelerinde çekilecek. Yönetmen Andrei Konchalovsky filmin, Başkan Bush'un, New York ve Washington'a yapılan ve binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırılardan sonra söylediği gibi '21'inci yüzyılın ilk savaşını' anlattığını söylüyor. "Hastane sakinleri arasında Ruslar, Çeçenler, Yahudiler, Ermeniler ve Müslümanlar var. Aslında Moskova'da eski bir binada yaşayan bu insanlar, çok kültürlü bir mikrokosmos oluşturuyorlar" diyen yönetmen, filmin 20. yüzyılda sıkça karşılaşılan 'ideolojik boşluklar sırasında yaşanması olası dini ve bölgesel çatışmaları' konu aldığını belirtiyor. Konchalovsky, Çeçenya'da yaşadığı için filmin de orada geçmesine karar vermiş.
'House of Fools'un oyuncu kadrosunda ise genellikle amatör oyuncular dikkat çekiyor. Oyuncuların bir kısmı ise gerçekten de hastanedeki hastalar gibi zihinsel ve bedensel özürlü. Fakat filmde tanıdık bazı isimler de var. Ünlü şarkıcı Bryan Adams, filmin baş kahramanı Yulya Vissotskaya'nın rüyalarındaki sevgiliyi oynuyor.
Yönetmenin 'akılları fakir fakat yürekleri zengin insanların öyküsü' olarak tanımladığı
'House of Fools', Milos Forman'ın 1975 yılında çektiği 'Guguk Kuşu' filmine benzerliğiyle de dikkat çekiyor. Film, Jack Nicholson'ın başrolünde olduğu 'Guguk Kuşu' gibi 'gerçek deliliğin akıl hastanelerinin içinde mi yoksa dışında mı olduğu'nu sorguluyor.
'İyimserlik değil, idealistlik'
Senaryo altı yıl önce kaleme alınmış olsa da, Konchalovsky 'House of Fools'un 11 Eylül'de Amerika'da yaşananlarla bağlantılı olduğuna inanıyor. Ona göre bu yaşananlar yeni değil, yalnızca daha önce yaşananların biraz daha genişlemiş hali. "Savaşın ortadan kalkacağını düşünmek iyimserlik değil, idealistlik olur" diyen yönetmen filminde, yapılması gerekenin bu durumla başa çıkmaya çalışmak olduğu mesajını veriyor.
ABD'de çektiği 'Maria's Lovers', 'Runaway Train' ve 'Tango and Cash' gibi filmlerin ardından, 'House of Fools' yönetmenin Rusya'daki ikinci filmi. Filmin bütçesi, Konchalovsky'nin önceki filmi , Amerikan televizyonları için çektiği 35 milyon dolara mal olan 'Odysseia' uyarlaması düşünülünce oldukça şaşırtıcı. 'House of Fools' iki milyon dolarlık bir bütçeyle çekiliyor.
'House of Fools'un mayıs ayında tamamlanarak, Cannes Film Festivali'ne yetiştirilmesi planlanıyor.