283 yıllık 'Cihannüma' 40 bin liraya satıldı

283 yıllık 'Cihannüma' 40 bin liraya satıldı
283 yıllık 'Cihannüma' 40 bin liraya satıldı
Ankara Antikacılık tarafından düzenlenen müzayedede satışa sunulan ancak alıcı bulamayan ilk Türk matbaacısı İbrahim Mütefferika tarafından 1732 yılında basılan Katip Çelebi'nin 'Cihannüma' isimli kitabı, müzayededen bir gün sonra açılış fiyatı olan 40 bin liraya satıldı.

ANKARA/ DHA - Ankara Antikacılık tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Sanat ve Antika Eserler Müzayedesi, Ankara Antikacılık Sergi Salonu’nda yapıldı. Muhsin Önder tarafından yönetilen müzayedeye ilk Türk matbaacısı İbrahim Mütefferika tarafından 1732 yılında basılan Katip Çelebi’nin ‘Cihannüma’ isimli kitabı da satışa sunuldu. 40 bin lira açılış fiyatıyla satışa sunulan ‘Cihannüma’ya müzayede alıcı çıkmadı ama tarihi kitap, müzayededen bir gün sonra bir vatandaş tarafından 40 bin TL’ye satın alındı.

Ankara Antikacılık Genel Koordinatörü Muhsin Önder müzayede sonrası yaptığı açıklamada, “Bu yıl 14’üncü kez düzenlediğimiz müzayedeyi kendi sergi salonumuzda düzenledik. Katılım yoğunluktaydı. Telefonla yurt içinden ve dışından katılımlar oldu. Müzayedenin dünyaca ünlü iki önemli eseri ilk Türk matbaacısı İbrahim Mütefferika tarafından 1732 yılında basılan Katip Çelebi’nin ‘Cihannüma’ isimli kitabı 40 bin TL açılış fiyatla ilgi görmedi. Ancak müzayededen bir gün sonra bir vatandaş tarafından 40 bin TL’ye satın alındı” dedi.

Muhsin Önder, Türk modern sanatının en önemli temsilcilerinin eserlerinin müzayedede ilgi gördüğünü ve tamanına yakının satıldığını da belirtti. Önder, “Yılda iki kez düzenlediğimiz İlkbahar ve Güz müzayedelerimizde seçkin eserleri antika severlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Müzayedede tabloların tamamına yakını satılarak büyük ilgi gördü. Ressam Abidin Elderoğlu’nun aile kolleksiyonundan gelen ‘Yazılı Kompozisyon’ isimli tablosu 65 bin TL’ye, Fikret Mualla’nın ‘Sandalye natürmot’ konulu eseri 60 bin TL’ye, Orhan Peker’in ‘Tulumbacılar ve Atlar’ adlı çif yüzlü eseri 42 bin liradan alıcı buldu” dedi. Haber: Hüseyin ÖZBALI/ ANKARA (DHA)