28'inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi açıldı

28'inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi açıldı
28'inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması sergisi açıldı
Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl düzenlenen serbest konulu 28'inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi, Doğuş Üniversitesi'nde düzenlenen törenle açıldı. Yarışmada ilk üç dereceye giren eserler ile birlikte toplam 150 karikatür sergilendi.

M. Akif ERDEM

İSTANBUL - Doğuş Üniversitesi Fuaye Salonunda yapılan serginin açılış törenine Aydın Doğan Vakfı Genel Müdürü Candan Fetvacı, Doğuş Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ataç Soysal, Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Nazım Erkmen ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Candan Fetvacı, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bu yarışma 28 yıldır kesintisiz olarak yapılıyor. Bu yarışmanın uluslararası bir saygınlığı ve önemi var. Bu yarışmanın en önemli özelliği uluslararası bir jüriye sahip olmasıdır. Yarışmaya katılan eserler çizim, vermek istediği mesaj ve bu mesajı ne kadar başarılı verdiği değerlendirilerek bu karikatürler tek tek elden geçiriliyor.

Neticede bu eserlerden 15’i ödüle değer görülüyor. Bizim yarışmamızın konusu olmuyor çünkü her sene dünyada olan olaylar karikatürlerin konusunu oluşturuyor.

Karikatürler bir önceki yıl dünyada olan olayların aynası oluyor. Yüze yakın ülkeden her yıl bize karikatürler geliyor ve dünyada olan olayları bize yansıtıyor. Karikatürler herkese hitap ediyor ve herkese bir mesajı var. Ben ona ayrıca ’çağımızın iletişim aracı’ diyorum. Uzun bir makaleyi okumaya bazen vaktiniz olmuyor ama bir karikatüre bakmakla mesajı hap gibi alıyorsunuz. Ben tüm karikatürcüleri bu başarılı çalışmaları için kutluyorum."

Konuşmanın ardından serginin açılışı yapıldı. Seçici kurul 30 Mayıs 2011’de yaptığı değerlendirmede birinciliğe İngiliz sanatçı Ross Thomson’ı, ikinciliğe İsrail ’den Ilya Katz’ı, üçüncülüğe ise Almanya ’dan Werner Rollow’u değer görmüştü.

Açılış törenine katılanlar karikatürleri büyük bir beğeni ile izledi. Karikatür sergisi 10 Mayıs tarihine kadar açık kalacak. (dha)