3 milyon dolarlık tabloyu müzeye bağışladı

3 milyon dolarlık tabloyu müzeye bağışladı
3 milyon dolarlık tabloyu müzeye bağışladı
Naziler tarafından el konulduktan sonra yasal sahibine iade edilen 17. yüzyıldan kalma tablonun Los Angeles İlçesi Sanat Müzesi'nde sergilenmesine başlandı

Ailesine ait 3 milyon dolar değerindeki yağlı boya tabloyu, Naziler tarafından el konulduktan 69 yıl sonra mahkeme kararıyla geri alan emekli halkla ilişkiler müdürü, tabloyu eskiden çalıştığı müzeye bağışladı.
Tablonun yasal sahibine iade edilmesine ilişkin davaya bakan bir İtalyan mahkemesi, Naziler tarafından 1944 yılında el konulan tablonun, yasal sahiplerinin geride kalan tek mirasçısı olan Philippa Calnan'a verilmesine ilişkin kararını geçen hafta açıklamıştı.
Los Angeles Times gazetesinin haberine göre, Los Angeles İlçesi Sanat Müzesi'nde (LACMA) halkla ilişkiler müdürü olarak çalıştıktan sonra emekli olan Calnan'ın bağışladığı 17. yüzyıl barok devrine ait tablo, LACMA'nın Avrupa sanatları galerisinde dün sergilenmeye başladı.
İtalyan ressam Bernardo Strozzi tarafından 1615'te İtalya'da yapıldığı sanılan, İskenderiyeli Aziz Catherine'in gerçek boyutlu resmedildiği tablo, özellikle canlı renkleri ve yandan gelen, tabloya dramatik bir hava katan ışıkla dikkati çekiyor.
Tablo sanat piyasasına bundan 5 yıl önce giriş yapmıştı.
 


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  Mahkeme

  ,

  sanat

  ,

  Avrupa

  ,

  Hava

  ,

  emekli

  ,

  bakan