345 yıllık piyano tamir edilmeyi bekliyor

345 yıllık piyano tamir edilmeyi bekliyor
345 yıllık piyano tamir edilmeyi bekliyor
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 123 yıllık tarihi okulda muhafaza edilen 1668 model asırlık piyano, tamir edilerek yeniden müziğe kazandırılması hedefleniyor.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 1890 yılında Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan Fevzi Çakmak İlkokulu’nda özenle muhafaza edilen 345 yıllık piyano, tamir edilmeyi bekliyor.

İnönü Mahallesi’ndeki Baltık mimari tarzına uygun kesme taştan yapılan tarihi okul , verdiği başarılı eğitimin yanı sıra içerisinde bulunan asırlık objelerle de dikkati çekiyor. Ruslardan kaldığı bilinen 1668 model piyano, bu okulda özenle muhafaza ediliyor. Okul yönetimi, asırlık piyanonun tamir edilerek, yeniden klasik müziğe kazandırılması için müzikseverlerden yardım bekliyor. Fevzi Çakmak İlkokulu Müdürü Atakan Karabağ, yaptığı açıklamada, cumhuriyetin ilk şahitlerinden biri olan okulun, köklü bir tarihe sahip olduğunu belirterek, kurumlarının birçok tarihi eseri bünyesinde barındırdığını söyledi.

Bu eserlerden birinin 345 yıllık tarihiyle ilgi uyandıran piyano olduğuna dikkati çeken Karabağ, “Zamanında bizim öğrencilerimiz burada müzik eğitimi almışlar. Birçok müzik aletini çalmayı öğrenmişler. O dönem, piyano çalan öğrenciler varmış. Biz bu tarihi canlandırmanın hevesindeyiz. Buradan müzikseverlere sesleniyoruz, bize yardımcı olun. Amacımız piyanomuzun tamir edilmesi, çalışır hale getirilmesidir” dedi.

Piyanonun tamir edilmesi için yetkililere çağrıda bulunan Karabağ, piyanoyla öğrencilere Türk müziğine ait örnekleri daha rahat aktarabileceklerini vurguladı. Karabağ, asırlık piyanoyu dikkatli bir şekilde koruduklarını belirterek, “Okulda 1930’dan,1980 yılına kadar tam yarım asır bu piyanoyla öğrencilere klasik ve Türk müziği eğitimi verilmiş” dedi.

Okulda eğitim gören öğrencilerden Fatih Dağdelen de tarihi piyanoyu 50-60 yıl önce dedelerinin kullandığını belirterek, “Piyanomuz çok eski, tamir edilmesini istiyoruz. Burada müzik eğitimi almak istiyorum” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Fatih

  ,

  Müzik

  ,

  Okul

  ,

  klasik

  ,

  eğitim

  ,

  piyano