40. yılın şerefine sinema ve müzik

40. yılın şerefine sinema ve müzik
40. yılın şerefine sinema ve müzik

Moulin Rouge

İstanbul Film Festivali'nde 20'nin üzerinde bölümde 200'den fazla film sinemaseverleri bekliyor. İKSV'nin 40. yılı dolayısıyla oluşturulan 'Sinema ve Müzik' bölümünde türün en önemli örnekleri gösterilecek

İstanbul Film Festivali bu yıl ‘ sinema ile müziği’ beyazperdede buluşturuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali’nin programı açıkladı. 31 Mart–15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında 20’nin üzerinde bölümde 200’ün üzerinde film gösterilecek.
Her zaman olduğu gibi sinemaseverlere oldukça zengin bir içerik sunacak festival programında bu yıl 2011 ve 2012’nin yeni yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine ve usta yönetmenlerinin başyapıtlarına seçmeler, Sundance ve Berlin’de dünya prömiyerlerini yapan filmlere uzanan geniş bir yelpazede filmler izleyicilerle buluşacak. 

Bu yılki festivalin
en dikkat çekici bölümlerinden birisi İKSV’nin 40. yılı şerefine oluşturulan ‘Sinema ve Müzik’ seçkisi. Bu bölümde İKSV’nin kuruluş yılı olan 1973’ten bu yana her 10 yıllık dönemden seçilmiş birer müzikal film izleyiciyle buluşacak.
Liza Minelli ve Robert De Niro’nun başrollerinde yer aldığı Martin Scorsese imzalı ‘New York New York’; Alan Parker’ın Pink Floyd’un aynı albümünden esinlenen müzikal belgeseli ‘Pink Floyd The Wall’; Stephan Elliott’ın kiç dans müzikleri, renkli kostümlerle dolu yol filmi ‘Priscilla, Çöller Kraliçesi’; Baz Luhrmann’ın Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un başrollerini paylaştığı ‘Kırmızı Değirmen’ ve Christophe Honoré’nin 2011 yapımı filmi ‘Sevgililer’ bu bölümün filmleri. 

Scorsese’den Delpy’ye
Festivalin en beğenilen bölümlerinden Akbank Galaları’nda ise 24 Saat Parti İnsanları ve The Trip’in yönetmeni Michael Winterbottom’ın son filmi ‘Trishna’; Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan ‘Polis’; Persepolis’le gönülleri fetheden Marjane Satrapi’nin Isabella Rossellini’nin rol aldığı son filmi ‘Azrail’i Beklerken’; Martin Scorsese’nin dünyanın en etkili müzisyenlerinden George Harrison’un hayatını anlattığı son filmi ‘George Harrison: Fani Dünyaya Karşı’; Norveçli polisiye yazarı Jo Nesbø’nun İsveçli ‘Millenium’ serisiyle kıyaslanan çok satan kitabından uyarlanan ‘Kafa Avcıları’, Julie Delpy’nin son filmi ‘New York’ta 2 Gün’; ‘Protesto’ ile kendine geniş bir hayran kitlesi edinmiş Matthieu Kassowitz’in merakla beklenen yeni filmi ‘İsyan’ ve ‘Âşık Shakespeare’ ile ünlenen John Madden’in son filmi ‘Marigold Otelinde Hayatımın Tatili’ yer alıyor.
Bu bölümde dikkat çeken bir diğer yapım ise ‘Sadakatsizler.’ Film aralarında ‘Artist’ ile Oscar’lar dahil ödül sezonunu kasıp kavuran Michel Hazanavicius ve Jean Dujardin’in de bulunduğu yedi Fransız yönetmen tarafından çekilen sadakatsizlik temalı kısa filmlerden oluşuyor.
Festivalin vazgeçilmez bölümlerinden birisi olan ‘Dünya Festivallerinden’ yine dopdolu. Bu bölümün dikkat çeken yapımları arasında başrolünde Juliette Binoche’un yer aldığı, Malgorzata Szumowska’nın yönettiği ‘Kadınlar’; ‘American History X’in yönetmeni Tony Kaye’nin son filmi ‘Kopma’; Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde prömiyerini yapan ‘Gümüş Uçurum’; Slovakya’nın Oscar adayı ve Martin Sulik’in altı yıl aradan sonra çektiği ilk uzun metrajlı filmi ‘Çingene’ ve Guillaume Canet’nin başrolünü Leila Bekhti ile paylaştığı Cedric Kahn’ın yönettiği ‘Daha İyi Bir Hayat’ yer alıyor.
İlk ya da ikinci filmleriyle dünya sinema endüstrisinin dikkatlerini üzerine çekmiş genç yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı ‘Genç Ustalar’ bölümünde ise Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk filme verilen ‘Altın Kamera’ ödülünü alan ‘Akasyalar’ görülmesi gereken yapımlar arasında öne çıkıyor. Arjantinli yönetmen Pablo Giorgelli’nin ilk uzun metrajı Las Acacias, bir kamyon şoförünün birlikte seyahat ettiği Paraguaylı bir kadın ve bebeğiyle arasında gelişen ilişkiyi anlatan dokunaklı ve sıra dışı bir yol hikâyesi.
Bu bölümde ayrıca, Cannes’da ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde gösterilen ‘Güzellik’; Brezilyalı yönetmen Helvécio Marins Jr.’ın ilk uzun metrajı ‘Döngü’; Adrian Sitaru’nun ilk uzun metrajlı filmi ‘Oltanın Ucunda’dan sonra merakla beklenen ikinci filmi ‘İyi Niyetler’ ve Konstantin Bojanov’un Cannes’da Altın Kamera için yarışan ‘Avé’si kaçırılmamalı. 

Emek’siz bir festival daha
Festivalin dünkü basın toplantısında konuşan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Emek’siz bir festivale daha giriyoruz. Dileğimiz AKM’de olduğu gibi Emek Sineması ve Serkil Doryan bloğunun kamu-özel sektör işbirliğiyle yenilenip kültür sanat dünyasına kazandırılmasıdır” dedi.

PROGRAMDA ÖNE ÇIKANLAR
‘Yıllara Meydan Okuyanlar’ bölümünde Edgardo Cozarinsky’nin ‘Gece Gezenler’; Werner Herzog’un ‘Uçuruma Doğru’; Agnieszka Holland’ın’Karanlıkta Kalanlar’ ve Alexander Sokurov’un Venedik’te Altın Ayı kazanan son filmi ‘Faust’u mutlaka görülmeyi hak ediyor. Festivalin bu yılki özel özel bölümlerinden biri olan ‘Devrimin Filmini Çekmek’te ise sekiz uzun metrajlı ve bir kısa metrajlı film yer alıyor. ‘Geceyarısı Çılgınlığı’nda Gareth Evans’ın son filmi ‘Baskın’ ve Dominik Moll’un yönettiği, Vincent Cassel’in rol aldığı ‘Şeytan’ın Yüzü’ öne çıkıyor. 

Sıradışı filmler
Mayınlı Bölge’de her yıl olduğu gibi yine sıradışı filmler yer alıyor. ‘Mavi Kod’; Tayland sinemasının önde gelen ‘yeni dalga’ temsilcilerinden Pen-ek Ratanaruang’ın son filmi ‘Beyninden Vurulmuş’; Markus Schleinzer’in Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi ‘Michael’ ve ‘İnsanlık’ filminin yönetmeni Bruno Dumont’un son yapımı ‘Şeytanın Ötesinde’ bu bölümün dikkat çeken yapımları. Geçen festivalden bu yana kaybedilen sinemacıların ‘Anılarına’ düzenlenen bölümde ise Ö. Lütfi Akad’ın ‘Hudutların Kanunu’, Yusuf Kurçenli’nin ‘Gramofon Avrat’, Theo Angelopoulos’un ‘Kumpanya’, Ken Russell’ın ‘Yalnız Kalpler’ Raul Ruiz’in ‘Denizcinin Üç Altını’, Rainer Werner Fassbinder’ın ‘Cinnet’i gösterilecek. Festival Marilyn Monroe’yu, ölümünün 50. yılında, başrolünde yer aldığı Laurence Olivier filmi ‘Prens ve Şov Kızı’ ile anıyor.

ULUSLARARASI YARIŞMA 
* Yalnız Gezegen (Julia Loktev) 
* Süper Kahramanın Ölümü (Ian FitzGibbon) 
* Bonzai (Cristian Jimenez) 
* Uğultulu Tepeler (Andrea Arnold) 
* Cut (Amir Naderi) 
* Kilimanjaro’nun Karları (Robert Guédigian) 
* Kabuktaki Çatlaklar (Christian Schwochow) 
* Gecikme (Rodrigo Pla) 
* Albert Nobbs (Rodrigo Garcia) 
* Yasak Aşk (Nikolaj Arcel) 
* Oslo, 31 Ağustos (Joachim Trier)

ULUSAL YARIŞMA FİLMLERİ
*Tepenin Ardı (Emin Alper)
*Ben Uçtum, Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan)
*İz-Rêç (M. Tayfur Aydın)
*Lal Gece (Reis Çelik) 
* Can (Raşit Çelikezer)
*Yeraltı (Zeki Demirkubuz)
*Babamın Sesi (Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan)
*Ana Dilim Nerede? (Veli Kahraman)
*Yurt (Muzaffer Özdemir)
*Ferahfeza (Elif Refiğ)
*Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez) 
- Nar (Ümit Ünal)

RADİKAL HALK ÖDÜLÜ
Festivalin medya sponsorlarından Radikal bu yıl da Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da birer filmi ‘Radikal Halk Ödülü’ verecek. Ödül verilecek iki filmi festival sinemalarında yer alan Radikal kutularına oylarını atacak festival izleyicileri belirleyecek. Çekilecek kura sonucunda iki şanslı festival izleyicisi Radikal’in davetlisi olarak uluslararası bir film festivalini izlemek üzere yurtdışına gidecek.

NOTLAR... 
* On beş saatlik belgesel, ‘Filmin Hikayesi: Uzun ve Maceralı Bir Yolculuk’ da festival kapsamında
*Halit Refiğ’in 1964 tarihli filmi Gurbet Kuşları, restore edilmiş kopyasıyla izleyici karşısında. 
* Onur ödülleri Ali Özgentürk, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe, Sevin Okyay ve Terence Davies’e verilecek. 
* Biletler 17 Mart Cumartesi satışa çıkıyor.