41 numara sanat eseri

Ressam Yiğit Yazıcı, sanat
'Fabrika'törü Andy Warhol gibi... 'Yapıt'ın boy gösterebileceği her zemin ve uzamda kendi estetiğini...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Ressam Yiğit Yazıcı, sanat
'Fabrika'törü Andy Warhol gibi... 'Yapıt'ın boy gösterebileceği her zemin ve uzamda kendi estetiğini, dolayısıyla sanatçının karakterini temsil edebileceğine inanmış.
Yazıcı, soyut dışavurumcu bir üslupla ürettiği tuvallerini, biçimlerine müdahale etmeksizin dolaplar, deri kaplama sandalyeler, tabak ve kahve kupaları ya da bayan çantaları veya cüzdanlarla birlikte sergiliyor. Hammaddesini Yazıcı'nın deri boyası kullanarak ürettiği ve özel olarak yaptırdığı eserler, İnternet üzerindeki www.lebriz.com ve www.lebrizshop.com adreslerinden de edinilebiliyor.
Sanatçı, '41 numara' son eserlerinden birini Beta ayakkabılarıyla işbirliğine giderek, deri boyama tekniğiyle ortaya koymuş. Yazıcı, bundan önceki yapıtlarıyla da sanat ve yaşam arasındaki köprünün temellerini çoktan atmış. Nitekim iki yıl evvel açtığı 'Hayat için Sanat' sergisi de bu çizginin bir kanıtı.
Yazıcı, alışverişe dair sarf ettiği
"Alışveriş olgusunun ilk katmanı eserin izleyicilerle olan alışverişi, ikincisi ise sanatçının yapıtlarının devamını getirebilmesi için ekonomik anlamda ortaya koyduğu alışveriş durumu" sözleriyle, sanata farklı bir üretim boyutu getiriyor. Ve ekliyor: "Ama bu, her projenin parayla
alakalı olduğu anlamına gelmez."
'Büyük tabu artık yıkıldı'
Bir ressam niçin sanatını cüzdanlara, kahve kupalarına, ayakkabılara aktarıyor? Sanatçı bu durumu şöyle özetliyor:
'Resme dokunmak bir tabudur. Bunu resmin ömrü adına anlayabiliriz. Evet, resme dokunamayız. Ama insanlar bugün, tıpkı resme duydukları bağ gibi ayakkabıya, kahve kupalarına, çantaları, sandalye ya da cüzdanlarına da bağlanıyorlar. İşte bu noktada her objenin 'kişiye özel' olması esprisi ortaya çıkıyor. "Fonksiyonel sanat'ı yerinde ve dozunda kullanarak hedeflediğiniz kitleyle buluşmalısınız."
Yakın gelecekte kumaşa da el atacağının sinyallerini veren ressam Yiğit Yazıcı'nın estetik anlayışı, "resimde anlamak yoktur" deyişinden hareketle, resmi hissetme düşüncesine dayanıyor.
Bilgi için: www.yigityazici.com, www.lebrizshop.com Dem Art
Tel : 0212 287 24 19