5 gün 5 gece Türk sineması

Türk sineması bugün 87'nci yaşını kutluyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl 14 Kasım'da Sinema Platformu'nun katılımıyla kutlanan yaşgünü, bu yıl ilk defa olarak Kültür Bakanlığı'nın da desteğiyle beş günlük zengin bir etkinliğe dönüştürüldü.

İSTANBUL - Türk sineması bugün 87'nci yaşını kutluyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl 14 Kasım'da Sinema Platformu'nun katılımıyla kutlanan yaşgünü, bu yıl ilk defa olarak Kültür Bakanlığı'nın da desteğiyle beş günlük zengin bir etkinliğe dönüştürüldü.
Sevgi için yürüyecekler
'Türk sinemasının 87'nci Yıl Kutlamaları', bugün saat 11.30'da Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da katılımıyla Atatürk
Anıtı'na çiçek konulmasıyla başlayacak. Konuşmaların ardından ise Muammer Karaca Tiyatrosu'na kadar sürecek olan Sevgi Yürüyüşü başlayacak. Yürüyüş sırasında
ise 16 Ocak 1897 tarihinde halka açık ilk film gösteriminin yapıldığı Sponeck'e plaket çakılacak. Setem Meslek Birliği'nden Muzaffer Hiçdurmaz, OyuncuBir'den Can Kolukısa, Kültür Bakanlığı adına Günay Gönmez ve avukat Sadire Karataş'ın katılacağı 'Sinema ve Telif Hakları' panelinin ardından Muammer Karaca Tiyatrosu'nda 20 sanatçıya plaket ve iki sanatçıya Emek Ödülü verilecek. Bu sanatçıların adları tören sırasında açıklanacak.
Saat 16.00'da ise Ülkü Erakalın'ın 'Giden Memnun ki Yerinden' adlı sergisi Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'ndeki açılışını yapacak. Pera Palas'ta saat 19.00'da sanatçıların katılacağıyla bir kokteylle devam edecek olan etkinlik 18 Kasım'a kadar Gazeteci Erol Dernek Sokak'ta çeşitli sergiler, söyleşiler ve film gösterimleriyle devam edecek.
Belgin Doruk ve Turgut Özatay'ın başrollerini
paylaştığı 'Aşk ve Kin', Ayhan Işık ve Türkan Şoray'lı 'Sevimli Haydut', Osman Seden'in yönettiği 'Düğün Gecesi', Sadri Alışık'ın rol aldığı 'Karakolda Ayna Var' ve Sinan Çetin'in 'Propaganda'sı etkinlik kapsamında sinemaseverle buluşacak. Ayrıca bugün saat 12.00'de Sinepop Sineması'nda ücretsiz olarak bir seanslık Türk filmi gösterimi gerçekleştirilecek. İstiklal Caddesi ise Tünel'den Taksim Meydanı'na kadar film kareleriyle süslenirken, Agâh Özgüç Türk Sinema Tarihi Afiş Sergisi yarından itibaren Korhan Pasajı'nda izlenebilecek. Son gününde öğrenci kısa filmlerinin gösterileceği etkinlikte, gelecek yıl için bir de Kısa Film Yarışması düzenlenmesi planlanıyor. Bilgi için Tel: 0212 249 24 64 (Kültür Sanat)