500 yıllık koro Efes'e geliyor

15'inci Uluslararası İzmir Festivali'nin bugünkü konuğu dünyanın en eski korolarından Viyana Çocuk Korosu. Tam 500 yıl önce kurulan koronun yaşları 10 ile 14 arasında değişen 100 kadar üyesi var.

İZMİR - 15'inci Uluslararası İzmir Festivali'nin bugünkü konuğu dünyanın en eski korolarından Viyana Çocuk Korosu. Tam 500 yıl önce kurulan koronun yaşları 10 ile 14 arasında değişen 100 kadar üyesi var.
Başlangıçta yalnızca dinsel törenlerde ve resmi toplantılarda imparatorluk sarayının emrinde şarkı söyleyen topluluğun repertuvarı bugün artık bütün dünya müziğini içine alacak bir genişliğe sahip.
Değişik kültürlerin dinsel müziklerini bir araya getiren 'Inspiration' adlı gösterileriyle dünyanın pek çok yerine turneye giden Viyana Çocuk Korosu ayrıca Viyana ve diğer ülkelerde yetişkin koroları ve orkestralarıyla da konser veriyor.
Gerald Wirth'ün sanat yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren koronun kendisine ait bir okulu da var. Okulun Augartenpalais adını taşıyan görkemli barok sarayında halen 250 çocuk eğitim görüyor.
Kuruluşundan bu yana Heinrich Isaac, Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Caldara gibi seçkin müzisyenlerle çalışan Viyana Çocuk Korosu festival kapsamında bu akşam saat 21.30'da Efes Celsus Kütüphanesi'nde konser verecek. Konserde Choral, Haydn, Britten, Pergolesi, Kodaly, Schiske, Gehringer ve Strauss'un eserlerini seslendirecek. Tel: 0232 463 03 00 (Kültür Sanat)