70'lik Gal Kaplanı hâlâ listelerin kralı

70'lik Gal Kaplanı hâlâ listelerin kralı
70'lik Gal Kaplanı hâlâ listelerin kralı

Tom Jones, listelerin zirvesine doğru ilerliyor.

LONDRA - 1960’ların efsane pop şarkıcısı Tom Jones, 70 yaşında hâlâ genç yetenekleri sollayarak İngiltere listelerinin bir numarasını zorluyor. Birkaç gün önce yayımlanan 39. stüdyo albümü ‘Praise & Blame’de gospel şarkılarını tekrar yorumlayan ‘Gal kaplanı’, geçen haftaların bir numarası Eminem’le kapışırken bir yandan da 68 yaşındaki Bob Dylan’ın ‘liste başı olmuş en yaşlı şarkıcı’ ünvanına da göz kırpıyor. 
40 yılı aşkın süredir popüler müziğin her alanında; pop, rock, R&B, country, dans parçalarıyla ününü korumuş, 90’larda ‘Sex Bomb’ parçasıyla bir çıkış daha yapmış şarkıcı bu kez az bilinen gospel parçalarını yorumladığı albümüyle kendini bir kez daha kanıtlıyor. 70’lere seksi şarkılarıyla damgasını vurmuş bir sanatçıdan gospel parçaları beklemeyen plak şirketi yöneticileri ilk dinlediklerinde epey şaşırmışlar. Hatta bir müdür yardımcısının albümle ‘ilahiler albümü gibi’ diye dalga geçtiği basına sızmış ve epey olay olmuştu. Ne var ki kötümserler, albüm için söylediklerini yutacağa benziyor çünkü Jones, ‘ilahi’ söyleyerek bile prim yapıyor. Dışarıdan bakıldığında nostaljik-dini bir albüm gibi görünen ‘Praise&Blame’, Johnny Cash ve Neil Diamond’a atfedilmiş olsa da, dinlendiğinde genç dinleyiciler için yapılmış olduğu göze çarpıyor. Çünkü yorumlama konsunda usta Jones, gospel parçalarını rock&roll ve blues’la harmanlamış. John Lee Hooker, Bob Dylan, Sister Rosetta Hooker gibi başarılı isimlerin parçalarının bulunduğu albüm 13 şarkıdan oluşuyor.
Albümün favori parçaları arasında ‘What Good Am I’, ‘Don’t Knock’, ‘Burning Hell’ gösteriliyor. Çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Jones, albümüyle gurur duyduğunu ve Eminem gibi bir sanatçıyla kafa kafaya olmanın gurur verici olduğunu belirtirken, ‘Belki bir dahaki sefere ikimiz de bir numara oluruz’ diyor. Jones, en son 1999’da genç müzisyenlerle yaptığı pop düetlerinden oluşan ‘Reloaded’ albümüyle listelerde bir numara olmuştu. (Kültür Sanat)