748 sanatçı, 3 bin eser!

748 sanatçı, 3 bin eser!
748 sanatçı, 3 bin eser!
Uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törenle açıldı

Uluslararası çağdaş sanat fuarı "8. Contemporary İstanbul " açıldı. Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, ortak sponsorluğunu Zorlu Center ve Yıldız Holding, özel proje sponsorluğunu ise uluslararası petrol ve doğalgaz şirketi OMV'nin üstlendiği 8. Contemporary İstanbul'un açılış töreni, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.
İstanbul Kongre Merkezi ile İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek 8. Contemporary İstanbul, yurt dışından birçok koleksiyoner grubunun uğrak noktası olacak. Fuar bu sene 748 sanatçı, 3 bin eser, 22 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisi ile 70 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak.
Uluslararası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonerleri Derneği IACCCA'nın (International Association of Corporate Collections of Contemporary Art) 30 seçkin üyesi, fuar açılış günlerini izlemek üzere İstanbul'da olacak.
Marlborough Gallery, Galerie Lelong, Andipa Gallery, Opera Gallery, Galeria Filomena Soares, Galeria Javier Lopez, Senda Gallery, Michael Schultz, Klaus Steinmetz ve Türkiye 'den Dirimart, Galerist, Galeri Mana, Galeri Nev, Pi Artworks, Rampa fuara katılacak galeriler arasında yer alacak.
Contemporary İstanbul'un 8'inci yılındaki yeniliklerinden biri "Plug-in Istanbul Yeni Medya Fuarı" olacak. Video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına adanmış Plug-in Istanbul, ses ve ışık enstalasyonlarını, etkileşimli ve jeneratif sanat işlerini, iç mekan mapping projelerini, robotik tasarımlarını bin metrekarelik alanda buluşturacak.
CI Dialogues, her yıl olduğu gibi bu sene de gu?ncel sanatın uluslararası fikir liderlerini konferans ve konuşmalarla bir araya getirecek. Bu yıl 'Yeni medya, yeni teknolojiler ve sanat' odaklı CI Dialogues programı, 'Sanatın geleceği, geleceğin sanatı' üzerine bir tartışma platformu oluşturacak.

'Yeni Ufuklar' bölümünün konuğu Rusya
Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul'u merkez haline getirmeyi amaçlayan "New Horizons -Yeni Ufuklar" bölümü, Rusya'dan galerilere, sanatçılara, küratörlere, sanat eleştirmenlerine ve koleksiyonerlere yer veriyor. Yeni Ufuklar kapsamında 8. Contemporary İstanbul'a katılacak galeriler ise Marina Gisich, Anna Nova Gallery, 16th Line, Galerie Iragui, Pop/off/art, Art.re.Flex Gallery, Al Gallery olacak.