8 ilde insan hakları filmleri gösterilecek

8 ilde insan hakları filmleri gösterilecek
8 ilde insan hakları filmleri gösterilecek
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun, AB Üye Ülkeleri ve kültür merkezlerinin katkıları ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde düzenlediği 3. AB İnsan Hakları Film Günleri, 6-15 Aralık 2013 tarihleri arasında Türkiye genelinde 8 ilde gerçekleşecek.

Ankara , İstanbul , İzmir, Bursa, Eskişehir, Trabzon, Sinop ve Diyarbakır’da düzenlenecek film günleri kapsamında, öğrenciler, insan hakları savunucuları, sinemaseverler ve konuya duyarlı herkes insan hakları temalı filmleri ve belgeselleri belirlenen sinema salonlarında ücretsiz olarak izleyebilecekler.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından AB Üyesi Ülke Temsilcilikleri ve kültür merkezleri ile işbirliği içinde düzenlenen etkinlik, 8 ili kapsayacaktır. 10 gün sürecek olan Festival boyunca birçok AB üyesi ülkeden 20’den fazla film ücretsiz sinemaseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Etkinliğin açılışı 10 Aralık Salı günü saat 19.00’da Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek. Açılışın ardından, yönetmenliğini Can Candan’ın yaptığı, çocukları LGBT olan ebeveynlerin bireysel deneyimlerini paylaştıkları belgesel film Benim Çocuğum (My Child) gösterilecek ve film ekibi de seyirciyle bir araya gelecek. İnsan Hakları Film Günleri kapsamında ayrıca Türkiye’den Reha Erdem’in son filmi JİN, Ali Aydın’ın Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülünü alan ilk sinema filmi KÜF adlı filmleri de seyirciyle buluşacak filmler arasında yer alıyor.

Etkinlik kapsamında küçük seyirciler de unutulmadı. Bu yıl Ağustos ayında Locarno Film Festivali’nde ünlü “Piazza Grande” de (yaklaşık 10.000 kişinin aynı anda film izleyebildiği, belki de dünyanın en büyük açık hava sineması) gösterilen ve büyük alkış toplayan, festivalin kapanış filmi OKUL YOLUNDA / ON THE WAY TO SCHOOL adlı film de Türkçe seslendirmeli olarak küçük izleyicilere sunulacak. Türkiye’deki ilk gösterimi etkinlik kapsamında yapılacak olan film, dünyanın dört farklı ülkesinden dört çocuğun her sabah okula gidebilmek için verdikleri olağanüstü mücadelenin öyküsünü anlatıyor.

Etkinlik boyunca bazı filmlerin yapımcı, oyuncu ve yönetmenleri izleyenler ile bir araya gelecek. Sosyolog Olivier Peyroux, 6 Aralık’ta İzmir’de, 9 Aralık’ta Ankara’da ve 10 Aralık’ta Diyarbakır’da, Arazi (Le Terrain) adlı belgesel filmin gösteriminden sonra izleyicilerle buluşacak. Peyroux, son dönem özellikle Avrupa’da yoğun bir şekilde tartışılan ve dışlanan Romanlar ve insan kaçakçılığı gibi hayati meseleler üzerine konuşma yapacak.

Toplumların farklılıklarının yanı sıra sahip olduğu temel hak ve özgürlükleri ele alan AB ve Türkiye yapımı filmlerin gösterileceği etkinlik; izleyicileri insan hakları, bireysel kimlik, insan onuru ve kültürlerarası diyalog gibi farklı konularda sorgulamaya teşvik ederken yeni ve ortak bir bilinç ve farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgi içinwww.avrupa.info.tr sitesinden bilgi alınabilir.