'9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'

'9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'
'9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'
!f İstanbul festivali için çekilen ve doğudaki yerleşim birimlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla eve hapsolan insanların yaşadıklarını anlamaya odaklanan kısa film 'Azad', festivalden önce internetten yayımlanan ilk film oldu.

RADİKAL – Ülkenin doğusundaki bazı yerleşim birimlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar giderek ‘olağan’ hale geliyor. Valilik ya da Kaymakamlık bildirileriyle ilan edilen sokağa çıkma yasakları, başlayacak çatışmaların habercisi oluyor. Siyaset ve güvenlik yönleriyle tartışılan bu yasakların, bölgede yaşayan insanların gündelik yaşamı üzerinde de boğucu bir etkisi var.

Binlerce insanın, günler, haftalar boyu eve kapalı kalması uzun yıllar sonra da konuşulacak gibi görünüyor.

18 Şubat'ta başlayacak 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilecek 'Azad' da ‘evden çıkamayanlara’ ilişkin etkileyici bir kısa film. !f İstanbul daha önce yapmadığı bir şey yaparak festival programında yer alan bu filmi yönetmen Yakup Tekintangaç’ın da izniyle internetten yayımladı. !f İstanbul yönetimi, filmin festival öncesinde internetten yayımlanmasını, “İlk defa bir filmi festivale aylar kala 3 gün süreyle internetten yayımlıyoruz. Neden mi? Çünkü bugün ülkemizde sokağa çıkması yasaklanmış vatandaşlarımız var. Ve bugün sokağa çıkabilenlerin çıkamayanları anlamaya çalışması için doğru gün” sözleriyle açıklıyor.

Kocaman hayal gücüyle küçücük bir evin içine sıkışan ve sokağa çıkmanın yolunu da yine hayal gücüyle bulan minik Azad’ın hikayesini anlatan film bu gece (20 Aralık Pazar) saat 24:00’a kadar !f Blog web sayfasında izlenebiliyor.

 

FİLMİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ