ABD'de koreograf Korhan Başaran rüzgârı

ABD'de koreograf Korhan Başaran rüzgârı
ABD'de koreograf Korhan Başaran rüzgârı

Gösteri büyük ilgiyle izlendi.

Koreograf Korhan Başaran'ın ilk kez sahnelenen "Seeking Beauty" adlı modern dans gösterisi, ABD'de sahnelendi.

NEW YORK - Korhan Başaran’ın ilk kez gösterilen "Seeking Beauty" ve 2008 yapımı "Elegy" isimli iki modern dans koreografisi, New York’ta "Merce Cunningham Stüdyosu"nda, "York Dance Works" adlı modern dans topluluğu tarafından sahnelendi.
New York’ta 3 gündür devam eden "Present Present Present" adlı etkinlikte "York Dance Works" dans grubunun direktörü koreograf Lucy York Struever’in 2, Korhan Başaran’ın 2 ve koreograflar Matt Adams-Alexandra Karigan ve Mary Beth Hanley’in de birer eseri sahneye konuldu.
Başaran hem 6 dansçının yer aldığı "Seeking Beauty"de, hem de "Elegy"de (düet) baş dansçı olarak sahneye çıktı. Başaran, "A. Corelli, G.F Haendel, H. Purcell ve F. Couperin" müzikleri eşliğinde koreografisini hazırladığı "Seeking Beauty"de güzelliğin gerçekten ne anlama geldiğini anlatıyor.

Korhan Başaran, gösterinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu gece gerçekten çok güzel bir seyirci vardı. Burada Amerikalı koreograflarla ve dansçılarla geceyi paylaşıp kendi sanatımı sunmak çok keyifli, Türkiye’de yetişmiş biri olarak kendi işimi sunmak benim için çok gurur verici, çok güzel" dedi.
Daha önce bazı düetlerinin New York’taki festivaller kapsamında sahnelendiğini, ancak bu kapsamda ve sadece burada oynanması için ürettiği "Seeking Beauty"nin New York’ta ilk kez sahnelendiğini belirten Başaran, "Bu benim için de yeni doğmuş bir bebek gibi, çok heyecan verici bir durum" diye konuştu.
Başaran, kariyerine ağırlıklı olarak bir süre New York’ta devam etmek istediğini ifade ederek, "New York insanı çok üretken kılıyor. Çok hızlı bir şehir olduğu için, sürekli yenilikler, sürekli aktiviteler içinde, dolayısıyla siz de sürekli yeni bir arayış içerisindesiniz. 2010 Nisan ayında daha Anadolu kokan, ezgileri de Anadolu’dan alınmış bir dans yapmayı, New York’ta hem Türk, hem de yabancı seyircileri buluşturmayı çok istiyorum, onun üzerine çalışıyoruz, bir de solo bir projem var" dedi.

Gösteriyi izleyen Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da, Almanya’da da eğitim gören ve kısa süre önce ABD’ye gelen Korhan Başaran’ın son derece başarılı bir dansçı olduğunu belirterek, New York’ta ilk kez sergilenen "Hisseli Harikalar Kumpanyasının" da koreografisini Başaran’ın yaptığını anımsattı.
Başkonsolosluğun da kendisine destek olduğunu belirten Samsar, "Türkler’in her sanat dalında etkisini göstermek amacıyla bu desteğimizi verdik, gerçekten de başarılı bir gösteri. Önümüzdeki günlerde daha Türk motifleriyle süslü başka bir etkinlik yapacak Korhan Başaran, onu da destekleyeceğiz" diye konuştu.
Başaran’ın ilk kez sahnelenen "Seeking Beauty" modern dans eserinin prodüktörlüğünü Zümrüt Atlı ve Özgür Cebioğlu yaptı.   (aa)