'Abluka'ya Venedik'ten iki ödül

'Abluka'ya Venedik'ten iki ödül
'Abluka'ya Venedik'ten iki ödül
72. Venedik Film Festivali'nde bu akşam sahiplerini bulacak Altın Aslan ödülünün iddialı adayları arasında gösterilen Emin Alper'in yönettiği 'Abluka'ya ilk ödüller gençlerden ve bağımsız film eleştirmenlerinden geldi. 'Abluka' farklı ülkelerden gençlerin bir araya gelip verdiği Arca CinemaGiovani ödülünün yanı sıra bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından Venedik'te verilen Premio Bisato D'oro ödülüne de layık görüldü.

Dünya galasını 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan ve bu akşam sahiplerini bulacak Altın Aslan ödülünün iddialı adaylarından ‘Abluka’, Venedik’te şimdiden iki ödülin sahibi oldu. yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatan Emin Alper’in yönettiği ‘Abluka’, 18-26 yaş arası farklı ülkelerden gençlerin bir araya gelip verdiği Arca CinemaGiovani ödülü ile bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından her sene Venedik’te verilen Premio Bisato D’oro ödülüne de layık görüldü. 

Venedik'te 'Abluka'ya büyük övgü: Çok güçlü

Arca CinemaGiovani ödülünün gerekçesinde “Seçme özgürlüğü ve baskı üzerine orjinal ve zeki bir sosyal eleştiri yaratan klostrofobik görselliği için; cesur sineması, tekrar, mesaj ve şiddet arasında yakaladığı denge için; film bittikten sonra seyirciyi içerdiği güçlü anlamlar üzerine ateşli tartışmalara davet ettiği için” ifadelerine yer verildi.


‘Abluka’, Venedik’ten hemen sonra Kuzey Amerika’nın en önemli festivali olarak kabul edilen 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek. 10 Eylül’de başlayan ve 20 Eylül’e kadar devam edecek festivalde, dünyanın dört bir yanından yılın öne çıkan filmlerine yer verilen ‘Contemporary World Cinema’ (Çağdaş Dünya Sineması) bölümünde yer alan film, ayrıca festivalin Contemporary World Speakers programına da davet edildi.

Emin Alper: Şu an 'Abluka'da anlattığımız dünyanın içindeyiz!

‘Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan ‘Abluka’, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.


Kültür Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film’in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia’nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen ‘Abluka’nın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.