'Acı Aşk'a ekşi Bamya

'Acı Aşk'a ekşi Bamya
'Acı Aşk'a ekşi Bamya

Altın Bamya Ödülleri?nde Kadın Karakter Ödülü, Güz Sancısı?ndaki babaanne (Zeliha Berksoy) ve Eleni (Beren Saat) karakterlerine verildi.

İSTANBUL - Türk sinemasında cinsiyetçiliğe dikkat çekmek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Altın Bamya Ödülleri’ne ‘Acı Aşk’ damga vurdu. Aynı anda üç kadını idare etmeye çalışan öğretim görevlisi Orhan’ın hikâyesini anlatan ‘Acı Aşk’, Altın Bamya Film Ödülü’ne değer görülürken filmde Halit Ergenç’in canlandırdığı Orhan karakteri de Altın Bamya Erkek Karakter Ödülü’nü aldı.
Kadın Karakter Ödülü ise ‘Güz Sancısı’nda Beren Saat’in oynadığı Eleni karakteri ile aynı filmde Zeliha Berksoy’un canlandırdığı babaanne karakterine verildi. Jüri Özel-Tek Taşlı Bamya Ödülü ‘Adab-ı Muaşeret’, ‘Konak’ ve ‘Süpürrr’ filmleri arasında paylaştırılırken Jüri Özel-Homofobi-Üç Buçuk Bamya Ödülü’ne ise Mahsun Kırmızıgül’ün ‘Güneşi Gördüm’ layık görüldü.
Önceki gece Ghetto’da gerçekleştirilen ödül töreninin sürprizi ise senaryo Bamya’sına değer görülen ‘Nefes’ filmi ekibinin törene katılması oldu. Özgüvenlerinden ötürü uzun süre alkışlanan ‘Nefes’in uygulayıcı yapımcısı Barış Kaya ile ses süpervizörü Güray Gürsel, “Nasıl özür dileyeceğimizi bilemiyoruz” diye konuştu. Ödül ‘kazanan’ diğer isimler törene katılmadı. (Kültür Sanat)