Açıkhava'nın unutulmazları arasına girdi

Açıkhava'nın unutulmazları arasına girdi
Açıkhava'nın unutulmazları arasına girdi
Dr. House'un on parmağında on marifet... 21. İstanbul Caz Festivali konuğu, The House dizisinin ünlü Dr. House'u Hugh Laurie, dün akşam The Copper Band ile birlikte Harbiye Açıkhava'nın unutulmazları arasına girdi...
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Harbiye Açıkhava Sahnesi 9 Temmuz'da son yılların en kalabalık en coşkulu konserlerinden birine daha ev sahipliği yaptı. Zaten günler öncesinden biletlerin karaborsaya düşmesinden, merdivenlerin bile satılmasından durum belliydi. Ama sanıyorum gelenlerin hiç biri bu kadar eğleneceklerini iyi vakit geçireceklerini tahmin etmiyordu.
Hugh Laurie, nam-ı diğer Dr. House, The Copper Bottom Band’le bereber sahneye çıktığı andan itibaren temposu hiç düşmedi. Dr. House oyuncu, komedyen, yazar, yönetmen ve tabii ki müzisyen kimliklerinin hepsinin ayrı ayrı hakkını verdi dün akşam. Aslında sahne ışıkları yanıp oryantalist dekoru, başında fesli müzisyeni gördüğümde eyvah galiba kötü bir şov izleyeceğiz diye içimden geçirmedim desem yalan olur. Konsere burun kıvırıp gelmeyen damardan cazcı arkadaşlarım aklıma geldi bir an.
Blues, çaz, tango tarzlarının en ünlü örnekleri, 2011 tarihli ilk albümü ‘Let Them Talk’ ve 2013’de çıkardığı ‘Didn’t it Rain’ albümlerinden ‘Wild Honey’, ‘I Hate A Man Like You’ ‘Kiss of Fire’ gibi parçalara eşlik edenlerin sayısı da az değildi.

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN
James Hugh Laurie şovu oyunculuk yeteneğiyle götürüyor belki ama sesi, müzikal yönü de hiç kötü değil ve yanında gerçekten çok iyi cazcıların, seslerin olduğu bir grup var. İngiliz oyuncu Laurie asıl şöhretini, Altın Küre’de iki kez en iyi erkek oyuncu ödülünü aldığı Dr. Gregory House karakterine borçlu tabii ki.
Ancak ardında İngiltere’de güçlü bir eğitimi ve televizyon ve sinema geçmişi var. 1985’te Plenty, 1995’de Emma Thompson ve Kate Winslet’in başrollerini paylaştığı ‘Sense & Sensebility’ gibi ünlü filmlerde aldığı roller, Stephen Fry ile birlikte ikili oldukları komedi serisi ‘Fry& Laurie’ ve basılı iki romanı ilk akla gelenler.
1986’da Kate Bush’un ‘Experiment IV’, 1992’de Annie Lennox’un ünlü şarkısı ‘Walking on Broken Glass’ın videolarında bu iki güçlü kadına yaptığı eşlik de o ünlü bakışlarıyla unutulmazlar arasındadır.


Dr. House neler yaptı neler!


Dr. House karakterine verdiği ruhla daha geniş kitlelerin belleklere kazınan Hugh Laurie’nin güçlü daha doğrusu aristokratik bir eğitimi var. Dünyanın en iyi okullarından Eton’a gidebilen şanslılardan. Cambridge’de de babasının ayak izlerini takip ederek arkeoloji ve sosyal antropoloji eğitimi almış. Sahne sanatları dünyasına dahil oluşu ise üniversite arkadaşı ve bir zamanlar sevgilisi Emma Thomson sayesinde.
Kısacası Dr House hayranlarını hayal kırıklığına hiç uğratmadı dün gece . Eminim bundan sonra hem dizisi başka bir gözle izlenecek, hem de albümleri başka bir kulakla dinlenecek. Ne diyelim bir kez daha teşekkürler İKSV.
Bu akşam da yine başka ünlü bir İngiliz sanatçı, Kate Melua Açıkhava Sahnesi’nde. Melua da eski caz şarkılarından romantik balatlarına uzanan bir repertuvar sunuyor. ‘Nine Million Bicyles’ bile yeter gitmek için. Umarım ‘A Moment of Madness’i de söyler...