Acılara tutunmak

Acılara tutunmak
Acılara tutunmak
Özcan Alper imzalı 'Rüzgarın Hatıraları' müzikleri, görüntüleri ve sanat yönetimiyle birinci sınıf... Oyunculuklar da gayet tatminkâr. Öykü kimi yerde dağılıyor ama film özellikle dertleri ve tarihsel yaralara dokunmak bakımından son derece cesur...
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

RÜZGARIN HATIRALARI (Not: 3/5)
Yönetmen: Özcan Alper 
Oyuncular: Onur Saylak, Sofya Khandemirova, Mustafa Uğurlu
Yapım: 2015, Türkiye
Süre: 140 dakika

Özcan Alper imzalı ‘Rüzgârın Hatıraları’nın ana karakteri Aram bir Ermeni. Üstelik muhalif, üstelik komünist... Yani sistemin ‘iç ve dış mihrak’ olarak gördüğü bütün unsurların sanki ortak bileşkesi. Alper, senaryosunu da kendisinin kaleme aldığı bu yapıtında, şair ve ressam Aram’ın öyküsünü anlatırken arka plana da ‘Ermeni meselesi’nin gölgesini güçlü bir şekilde aksettiriyor.
Öykü şöyle: Yıl 1943; İstanbul’da faşistlerin saldırısından son anda kurtulan Aram, çareyi Doğu Karadeniz üzerinden Sovyetler’e gitmekte görür. Lakin savaş ortamında bu iş o kadar da kolay değildir. Bir dağ köyünde, ‘Yoldaş’ Mikahil’in yanında kalıp sınırı geçmek için fırsat kollar. Bu süreçte bir yandan geçmişiyle hesaplaşır, bir yandan da evde kalan Rus asıllı Meryem’le aralarında bir yakınlaşma doğar.

‘Rüzgârın Hatıraları’, döneminin İstanbul’unun enfes bir şekilde tasvir edildiği bölümle açılıyor. Öykü Karadeniz’e taşındığında hafiften dağılmaya başlıyor. Finalinde ise Alper, dağıttığı her şeyi toplamayı başarıyor. Film, müzikleri, görüntüleri ve sanat yönetimiyle birinci sınıf... Keza oyunculuklar da gayet tatminkâr. Evet, öykü kimi yerde dağılıyor ama film özellikle dertleri ve tarihsel yaralara dokunmak bakımından son derece cesur ve de birçok okumaya açık. Özellikle imparatorluğun son döneminde zulme uğrayan bir halkın, rejim yıkılıp sistem cumhuriyete geçse bile makûs talihinden kaçamamasını gayet belirgin bir biçimde yansıtıyor.

Aram’ın kişiliği ve yaşadıkları üzerinden Türkiye aydınının acılı serüvenini gözlemlemek mümkün. Ayrıca dönemin kaçakları üzerinden Roboski göndermesi de filmin hatırlattıkları arasında.
Sonuç olarak kayıtsız kalınamayacak bir çalışma ‘Rüzgârın Hatıraları’...