'Açılış' iyi, sonrası aynı

'Açılış' iyi, sonrası aynı
'Açılış' iyi, sonrası aynı
Gişe rekortmeni 'Recep İvedik' serisinin dördüncü filmi bugün vizyonda. Şahan Gökbakar'ın yarattığı Recep İvedik bu kez Survivor'a katılıyor.

Olkan Özyurt ( Sabah )

‘Recep İvedik 4’, serinin en vasatı gibi duruyor. Mahalleli çocukların top sahasına göz diken bir müteşebbise kafa tutmasıyla başlayan film aslında İvedik’in ‘Survivor’ yarışmasındaki performansıyla şekilleniyor. Recep İvedik bildiğimiz gibi… Ama bu sefer komedisinin dengesi şaşmış. Malum İvedik serisi kaba komedi ile tuvalet mizahın karışımı komikliklere sırtını dayıyor. Ama bu filmde Recep İvedik daha fazla tuvalet mizahından faydalanıyor. Yani kendi standartları içerisinde bile espri kalitesi epey bayağı. Sinema niteliği olarak yine İvedik cephesinde yeni bir şey yok. Ama açılıştaki futbola dair espriler ve müteşebbise kafa tuttuğu sahne filmin en iyileri…

Müjde Işıl (Arka Pencere)

Şahan Gökbakar ‘Recep İvedik 4’te, özgün karakterini Survivor yarışmasına uyarlayıp hem düzene, ahlaksızlığa başkaldıran kahramanını ehlileştiriyor hem de komedisine gülmeyenleri kazanmaya çalışıyor. Dolayısıyla kendisinden yine sıkı bir kaba komedi şov bekleyenleri sıkma riskini göze alırken diğer yandan da yakında başlayacak olan Survivor rüzgârını arkasına alarak daha bilinir denizlerde kulaç atmaya çalışıyor ve yeni hayran kitlesi yaratmayı hedefliyor. Çocukların top sahasını kurtarmak isteyen İnek Şaban’ın ve izci kampına giden Hababam Sınıfı’nın izlerini takip ederek klasik Yeşilçam komedisiyle bağ kurmayı da deniyor. Önceki filmlere katıla katıla gülenler 4. filmde frene basabilir; önceki filmlere gülmeyenlere ise 4. film daha sempatik gelebilir.