Açılışın yıldızı Erol Keskin oldu

Açılışın yıldızı Erol Keskin oldu
Açılışın yıldızı Erol Keskin oldu

?Cinecitta Aperta/Ruhr Üçlemesi?nin ikinci bölümü bu akşam Haldun Taner?de izlenebilir.

İSTANBUL - 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali önceki gece Cemal Reşit Rey’deki törenle açıldı. Törende, Yaşam Boyu Başarı ödülü Türk tiyatrosunun güçlü aktörü ve eğitimcisi Erol Keskin’e verildi. Bülent Eczacıbaşı, açılış konuşmasında Emek Sineması’ndan da söz etti ve özellikle AKM’nin eksikliğine işaret etti. Eczacıbaşı, iki yıl sonra AKM’nin açılmış olması dileğini aktardı. Konuşma sırasında bir grup izleyici Emek’in yıkılmasını borazanlarla protesto edip slogan attı.  Törenin ardından Engin Alkan’ın yönettiği, Selim Atakan’ın bestelediği Shakespeare sonelerinden oluşan ‘Hekate’nin Şarkısı’ sahnelendi.

Bugün Ruhr Üçlemesi var
Goethe Enstitüsü İstanbul işbirliği ve Volksbühne Am Rosa - Luxemburg-Platz yapımı olarak izlenecek ‘Cinecitta Aperta/Ruhr Üçlemesi, 2. Bölüm’ bugün ve yarın 20.30’da Haldun Taner Sahnesi’nde.  Daha önce Ruhr 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında sahnelenen oyun, güçlü politik söylemi, etkileyici tekniği ve görselliğiyle öne çıkıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeniyse, Tiyatro sanatına 21. yüzyıl için yeni bir biçim kazandırma arayışını sürdüren yazar ve yönetmen Rene Pollesch.
17. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında ilk defa kapalı bir mekanda sahnelenecek bu deneysel tiyatro projesi, Ruhr’da ve İstanbul’da kentlinin aktör ve izleyici olarak rolünü tartışmaya açıyor. Yönetmen, ‘Yapısal dönüşüm ne anlama geliyor ve bu türden büyük bir toplumsal değişimin sonuçları nelerdir?’ gibi sorularla yüzleştiği projenin ikinci bölümünde, iş ve hayatın güncel dünyalarına, bütün karmaşıklıkları ve çelişkileriyle ışık tutuyor. Ekranda sunulan film ve sahnedeki performans izleyiciyi bugünün dünyasına dair temel sorularla başbaşa bırakıyor. Tel: 0216 349 04 63 (Kültür Sanat)