'Adam seni çizmiş, çiz kardeşim'

'Adam seni çizmiş, çiz kardeşim'
'Adam seni çizmiş, çiz kardeşim'
Levent Kırca: Eskiden sıkıyönetim var. Kitaplar yasaklanıyor derdik.Şimdi sıkıyönetim yok ama enteresan bir şey var. Taslaklar yasaklanıyor

Türkiye 'nin tiyatroda sayılı sanatçıları arasında yer alan Levent Kırca Azınlık oyununun sahnelenmesi öncesi Habertürk'te Bedia Ceylan Güzelce'nin Skala programında sorularını yanıtladı. Levent Kırca sanata ilginin çok azalmasından sanat üzerindeki siyasi baskılara ve yeni oyununa kadar birçok konuda adeta içini döktü.

SANATÇILAR PLATFORMU OLUŞTURDUK

Kırca'nın konuşmaları şöyle: "Aydınların tutuklu olması. Sanatın yasaklarla karşı karşıya gelmesi. Atatürk 'e yönetik birtakım hareketlerin olması. Onun için ibz sanatçılar dedik ki biz burdayız. Bazı haksızlıklara da karşıyız dedik. En son sanatçılar girişimi bir araya geldi. Bir platform oluşturuldu. Bir basın açıklaması yapıldı. Siz de oradaydırız. Sanatçılar girişiminin isteklerini dile getirilim mi buradan? açıklayabilir misiniz? Ben bu girişimi planlayan grubun içindeyim. Bu girişimin amacı bugün ülkemizde çok da demokratik olarak görmediğimiz birtakım hakların gasp edilişi, özgürlüklerin önüne set çekilmesi. Aydınlarnı tutuklanması. sanatın yasaklarla karşı karşıya gelmesi. Bir heykelin yıkılması . Yeni bir şey icat etmiyorum. Var olanı söylüyorum. Atatürke yönelik birtakım hareketlerin olması. Onun için de biz burdayız. Bazı haksızlıklara da karşıyız dedik. 100 kadar arkadaşım var."


TASLAKLAR YASAKLANIYOR

Kırca 'Sanatçıların ne sıkıntıları var sorusuna şu yanıtı verdi: "Örnek veriyim. Eskiden sıkıyönetim var. Kitaplar yasaklanıyor derdik. Şimdi sıkıyönetim yok ama enteresan bir şey var. Taslaklar yasaklanıyor. Taslak tasarlamış evinde. Taslak yasaklanıyor. Ben şimdi 61 yaşımdayım. Bir yaşıma daha giriyorum. Türkiye artık böyle bir ülke oldu. Sonuç itibarıyla dünya çapında bir heykeltraşın heykeline. Yıkılyıor. Hadi bir yaşımıda daha giriyoruz. Bu kadar yaşlanılmaz ki. Hadi bir şey de kendimden söyleyeyim. Benim programım da yayından kaldırıldı. Olacak o kadar programı. 21 yıl devam eden programdı. 21 yılda Başbakan Tansu çiller. Süleyman Demirel. Cevat Kurtuluş Turguz Özallar falan ne kınandık. Hatta çok enterasndır. Ben etkinleştirdim insanları Onunn mizahını yaptığım zaman sabah telefon açardı. Ya Leventçiğim ne kadar güzel yapmışsın. hatta kendimden ders çıkardım derdi.Turgut bey. Süleyman bey. Hatta bir keresinde Hakkı Karadayı.Genelkurmay Başkanıydı. Çevik Bir de yardımcısıydı. Ben onları oynadım. Kanal da çok endişe etti. Dediler ki ya askerleri oynuyorsun. Darbeleri manbeleri oynuyorsun ya. Ben dedim izin aldım. Hakkı paşayla dedim. Ondan sonra oynadım. Ertesi gün telefon açtım. Genelkurmay Başkanı. Bütün bunları o zaman yapabiliryorduk. Ama şimde ufak bir şeyden pat program sizlere ömür oldu. Bugün resimler yasaklanıyor. Heykeller yıkılıyor. Karikatürcüler şey görüyor. Bunlar ıtasvip etmiyoruz. Çünkü sanat özgürlük ister. Bana şimdi telefon gelsin desinler ki olacak o kadarı yap. Başbakan'a o yakışıır. olacak o kadar programı zarar vermez. Eleştiri insanları ve toplumlar ıgeliştirir. Başbakanın yerinde olsam bana bir telefon açtırırım. Gel kardeşim bunu TRT'de yap. Halk da vay der ki başbakana bak. Olacak o kadar programını TRT'de yaptırıyor. Ne başbakan ya. Birdenbire hafiflerim. Biraz demokrat olmak lazım. Adam seni çizmiş. Çiz kardeşim. Süleyman Demirel'i oynardım. Oyna kardeşim derdi. Oyna ya. Hatta bir keresinde çadırım yıkılmıştı. Ankara 'ya gittim. O zamanlar kredileri sokakta vermezlerdi. Al kardeşim dedi. Ben vereyim bu parayı dedi. Ama ben bu parayı almadım. Adama bak. Bana sen benim sevdiğim bir sanatçısın dedi. Krediyi vermek istedi. Ben sana oy vermedim. Mulalifim dedi. Olsun dedim. Almadım. Ama adamın sanata bakışına bak..."