Adamlar komik ama...

Haftanın iki 'komedi'sinden 'Evrim' (Evolution), yerküreye gelen, beraberinde tek hücreli canlılar da getiren bir meteorla başlıyor.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Haftanın iki 'komedi'sinden 'Evrim' (Evolution), yerküreye gelen, beraberinde tek hücreli canlılar da getiren bir meteorla başlıyor. Meteor, Arizona Çölü'ne düşüyor. Düştüğü yerde, çölün bu bölümünde, bir şişme kızla yangından kurtarma çalışmaları yapan Wayne'in (Seann W. Scott)
arabası da var. Bir gün sonraki itfaiye giriş sınavına hazırlanan salak Wayne neye uğradığını şaşırıyor.
Çok geçmeden, kentteki kolejin iki hocasının, Ira Kane (David Duchovny) ile Harry Block'un da (Orlando Jones) olaydan haberi oluyor. Arabalarına atlayıp gidiyorlar, nöbetteki polisleri atlatıp meteorun açtığı kratere giriyorlar.
Tek hücreli uzaylılar
Sıra, numune almaya geliyor ama Harry göktaşını çekiçlerken, taştan bir sıvı akmaya başlıyor. Ira'nın deyişiyle, 'ağlayan bir kaya'. Bu sıvıdan da numune alıyorlar. Anlaşılıyor ki, tek hücreli uzay yaratıkları da bu vesileyle dünyaya misafir gelmiş. Derken, Ira'nın bilgisayarına girerek durumdan haberdar olan General Woodman (Ted Levine), yanında uzman Allison'la (Julianne Moore) birlikte çıkageliyor. Kamp kuruyor, iki ahbap çavuşun mekâna girmesini önlemek istiyor. Meğer Ira ile daha önce Pentagon'da birlikte çalışmışlar ama biyolog Ira, orduda nam salmasına yol açan bir fiyasko sonucu, bu görevden uzaklaştırılmış.
Hükümet temsilcileri işe el koymaya çalışırken, Ira, Harry ve Wayne de, birazcık yerel destekle, Nobel ödülü alma şansını elden kaçırmamak için çaba harcıyor.
Ivan Reitman bundan 17 yıl önce 'Hayalet Avcıları'nda da (Ghost busters) benzer bir durumu ele alarak, el altındaki kısıtlı malzemeyle doğaüstü bir gücün (hayaletlerin) hakkından gelmeye çalışan ahbap çavuşların mücadelesini anlatmıştı. 'Evrim' Reitman'ın eski filmiyle 'Siyahlı Adamlar'ın (Men in Black) karışımı gibi bir şey. Ayrıca 'Bağımsızlık Günü' (Independence Day), 'Jurassic Park' gibi filmlerden de ufak tefek apartmalar söz konusu. Belki de esinlenme dememiz daha doğru olur.
Efektler filmi kurtarmıyor
Başarılı özel efektlerine rağmen 'Hayalet Avcıları'nın güçlü yanı, gerçekten komik karakterleri ve oyuncularıydı. 'Evrim'in Phil Thippett imzası taşıyan özel efektleri de hiç kötü sayılmaz. Kendisi daha önce de 'Jurassic Park'ın dinozorlarını ve 'Yıldız Gemisi Askerleri'nin (Starship Troopers) böceklerini yaratan ekipteydi. Buradaki yaratıkları da etkileyici, hatta yer yer korkunç. Özellikle süpermarket bölümündeki pterodaktil benzeri yaratık muhteşemdi.
Ne var ki, Thippett'in özel efektleri
'Evrim'i kurtarmıyor. Bu benim şahsi kanaatim tabii, yoksa filmi ilginç ve komik bulan eleştirmenler de var (Seyircilerin bir kısmı da, esprilerin bazılarına çok güldü). Reitman bu sefer, Farrelly kardeşlerin yolundan giderek, sevimsiz bir komedi anlayışını seçmiş. Karakterleri neredeyse iki boyutlu bile değil, oyuncularının eline sıfıra yakın malzeme vermiş. Onların da kendilerini parçaladıkları söylenemez.
Dört kahramanından ikisi, Duchovny ile Jones, Gene Wilder ile Richard Pryor'ı hatırlatan bir ikili oluşturmuş. Ne yazık ki hem diyaloglar kötü ('klişenin klişesi' modası), hem de Jones seyirciyi kolaydan elde etme yöntemini benimsemiş.
'Tuvalet mizahı' denen şey ise, baştan sona 'Evrim'e ağırlığını koymuş durumda. Hatta uzaylılar bile sıvılar, dışkılar vs'nin başrolü paylaştığı bu 'rektal' mizahtan canlarını kurtaramıyor. 'Evrim', Farrely hayranlarını memnun edebilir ama, 'Siyahlı Adamlar' paraleline pek güvenmeyin. Orada bir-iki sağlam espri ve karizma sahibi oyuncular vardı hiç değilse.