Adana Altın Koza'da 'terör' iptali

Adana Altın Koza'da 'terör' iptali
Adana Altın Koza'da 'terör' iptali
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 14-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 22. Altın Koza Film Festivali'nin açılış-kapanış törenleri ile konser türü etkinlikleri terör olayları dolayısıyla iptal edildiğini duyurdu. Festivalin sonuçları basın yoluyla ilan edilecek.

Bu yıl 14 – 20 Eylül 2015 tarihleri arasında 22’ncisi yapılacak Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin açılış ve kapanış törenleri artan terör olayları nedeniyle iptal edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festival programındaki değişiklikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, son günlerde hem şiddetini arttıran hem de hedef kitlesini genişleten terör olaylarının Dağlıca baskını ve Iğdır’daki saldırı sonrası tahammülü mümkün olmayan, önlenemez bir boyuta taşındığına dikkat çekerek böylesi bir infial ve yas ortamında “festival konser ve törenlerini” yapmanın söz konusu olamayacağını belirtti.

Altın Koza'da iddialı yarışma

Sözlü’nün açıklaması şöyle: “Hazırlıklarına heyecanla başladığımız 22’nci Uluslararası Altın Koza Film Festivali için sinemanın toplumu hapsedildiği karanlıktan çıkaracak bir ışık huzmesi işlevi göreceği, sanat çevrelerinin bir nevi vizyon atölyesi olarak değerlendirebileceği dolu bir program öngörüyorduk. Ancak, son olarak Dağlıca ve Iğdır’da uğradığımız kalleş saldırı ve aldığımız yürek dağlayıcı şehit haberleri, Adana’yla bütünleşen Altın Koza Film Festivali için duyduğumuz coşku ve heyecandan geriye tarifsiz bir burukluk bıraktı. Bu koşullarda festivalin geleneksel açılış ve kapanış törenlerini, konser ve diğer faaliyetleri iptal etmeye karar verdik. Bu yıl Altın Koza Film Festivali sadece sinema boyutuyla dar kapsamlı olarak tören ve konserlere yer verilmeksizin devam edecektir. Her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ile bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması sonuçları değerli jüri üyelerimizin değerlendirmeleri sonucu basın yoluyla ilan edilecektir.
Bu vesileyle, PKK terör örgütünün devletimizin varlığı ve evlatlarımızın canına kast eden alçak saldırılarını bir kez daha kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gözyaşı kurumayan, ağlayan analarımız başta olmak üzere ateş düşen bütün ocaklarımıza sabır diliyorum. Milletimizin başı sağolsun…”