Adana'da bir kişi bile para verip müzeye gitmeyince...

Adana'da bir kişi bile para verip müzeye gitmeyince...
Adana'da bir kişi bile para verip müzeye gitmeyince...
2015 yılının ilk 9 ayında nüfusu 2 milyonu aşkın Adana'da kimse para verip müzeye gitmedi. Şu an kentte Kültür Bakanlığı'na bağlı bulunan müzelerden sadece biri açık. Diğerleri ise taşınıyor, resmi açılışı yapılmadı ve turnikesi yok!

Hürriyet’ten Can Mumay’ın haberine göre Müze ve Ören Yerleri Ocak Eylül İstatistikleri yayımlandı. Bu istatistiklere göre Ocak-Eylül 2015 tarihleri arasında 2 milyon 200 bin kişilik Adana’da bir kişi bile müzeye para verip gitmedi.

KENTTE MÜZE YOK TABLO NORMAL
Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız valilik kaynakları, “Kentte müze yok o yüzden bu tablo normal” diye açıklamada bulundu. Kültür Bakanlığı’nın listesinde bulunan Arkeoloji müzesinde taşınma işlemi olduğu için müze uzun zamandır ziyarete kapalı. Etnografya müzesi ise halka açık bir müze fakat anıt müze statüsüne çevrildiği için resmi olarak açılışı yapılmadı o da ziyarete kapalı.

KÜLTÜR BAKANI ADANALIYDI
Kentin şu an işleyen tek müzesi ise Atatürk Müzesi bu müzeye de bir kişi para ödeyip gitmedi. 25 bin 366 kişi Ocak-Eylül arasında Adana’da müze gezdi. Bu topluluğun hemen hemen hepsini öğrenciler oluşturdu. 29 Ağustos’ta kurulan seçim hükümeti öncesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Ömer Çelik de Adanalı’ydı.

ADANA’DA DEVLET’E BAĞLI MÜZELERİN SON DURUMU
Arkeoloji Müzesi: Taşınıyor.
Etnoğrafya: Resmi açılış yapılmadı.
Atatürk Müzesi: Kimse para verip gitmedi.
Misis Mozaik Müzesi: Ziyarete kapalı.
Arkeoloji: Taşınma işlemi var. Eski yeniye tabi eseler tek tek her biri çok hassas biilmsel adana müze kompleksi.
Atatürk Müzesi: Halka açık bir müze
Etnioğrdafya anıt müze olarak yapıldı. Tekrar restorasyon bitti. Şu an anıt müze olarak tescil
(Haber: Can Mumay/ Hürriyet, cmumay@hurriyet.com.tr)