Adana'da büyük ödül Abluka'nın oldu

Adana'da büyük ödül Abluka'nın oldu
Adana'da büyük ödül Abluka'nın oldu
Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller, Periscope'dan canlı yayımlanan bir basın toplantısıyla açıklandı. En İyi Film Ödülü'nü Abluka aldı. 'Ana Yurdu' da jürinin öne çıkarttığı filmlerden biri oldu

RADİKAL - Seçim sonrası ısınan politik gündem ve birbiri ardına gelen terör olayları nedeniyle 22. Altın Koza Film Festivali'nde hiçbir özel etkinlik yapılmadı, açılış ve kapanış törenleri iptal edildi. Sonuçlar  bugün sabah Adana Divan Oteli’nde düzenlenen sade bir basın toplantısıyla duyuruldu. En İyi Film'e 350 bin TL verilen Adana'da toplam 876 bin TL para ödülü dağıtılıyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda en iyi film ödülü; yapımcılığını Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk’un, yönetmenliğini ise Emin Alper’in yaptığı 'Abluka'nın oldu. 
Basın toplantısında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Altın Koza A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar, Festival Direktörü Candan Yaygın, Festival Sinema Programları Direktörü Kadir Beycioğlu, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı yönetmen Ümit Ünal, yarışmanın jüri üyeleri yönetmen Deniz Akçay Katıksız, oyuncular Ali Düşenkalkar ve Selen Uçer, görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, Eurimages Türkiye temsilcisi Mehmet Demirhan ve müzisyen Rahman Altın’ın yanı sıra festivalin kısa metraj film yarışmalarının koordinatörü Hilmi Etikan ve Adana Konulu Senaryo Yarışması’nın jüri üyesi, Işıl Özgentürk katıldı.

Altın Koza 876 bin TL ödül dağıtacak

İŞTE ALTIN KOZA'NIN EN İYİLERİ:

SİYAD Ödülü: Senem Tüzen /Ana Yurdu

Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Senem Tüzen/Ana Yurdu

Jüri Özel Mansiyon Ödülü: Yarım/Ece Atay

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Abluka/Berkay Ateş

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Nefesim Kesilene Kadar/Ece Yüksel

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Yarım/Hülya Böceklioğlu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Eksik/Özgür Emre Yıldırım

En İyi Kurgu:  Abluka/Osman Bayraktaroğlu

En İyi Sanat Yönetimi: Abluka/İsmail Durmaz

En İyi Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir/Anayurdu, Türksoy Gölebeyi/Kar Korsanları

En İyi Müzik: Kasap Havası/Demircan Demir

En İyi Erkek Oyuncu: Sarmaşık/Nadir Sarıbacak

En İyi Kadın Oyuncu: Ana Yurdu/Nihal Geyran Koldaş

En İyi Senaryo: Ana Yurdu/Senem Tüzen

En İyi Yönetmen: Sarmaşık / Tolga Karaçelik

En İyi Film: Abluka/Emin Alper

Yılmaz Güney Özel Ödülü: Kar Korsanları

Halk Jürisi: Abluka

     Ana Yurdu