Adana'da festival coşkusu

Adana'da festival coşkusu
Adana'da festival coşkusu

Açılışta İtalya?dan gelen Studio Festi?nin ?Elementlerin Uyumu? adlı açıkhava gösterisi vardı.

DT Sabancı Adana Tiyatro Festivali, Seyhan nehri üzerindeki Taşköprü'deki açıkhava gösterisiyle açıldı. Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise bu sene Müşfik Kenter'e sunuldu
Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

ADANA - Adanalıların kimi Taşköprü’nün iki yakasını bağladığı Seyhan nehri kıyısındaki çimenlere oturarak, kimi ayakta gösteriyi izlerken kimi de elinde cep telefonlarıyla gösteriyi izleyip görüntü almaya çalışıyordu. Bu arada dev kuğular, şişme balıklar, küreler, kürelerin yanında masal perilerini andıran beyaz kostümlü kızlar ve su dolu cam küreler içindeki balık kızlar havada, karada ve suda gösterilerini sergiliyordu. Bir de yine izleyicilerin arasına yerleştirilmiş yelkenli vardı ve sırası geldiğinde havalanarak  dikkatleri üzerine çekiyordu.
Gösteriyi izleyen sadece nehrin bir yakasındaki Adanalılar değildi. Diğer yakadaki Hilton otelinde Güler Sabancı, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları Müdürü Lemi Bilgin, Adana’da çekilen ‘Hanımın Çiftliği’ dizisinin başrol oyuncuları, gazeteciler ve diğer davetliler de gösteriyi izliyordu.
İtalyalı Studio Festi adlı grubun sergilediği gösterinin adı ‘Elementlerin Uyumu’. Yer anlaşıldığı üzere Adana  Seyhan Nehri. Havai fişeklerin de patladığı böyle gösterişli bir atmosferde kutladı Adanalılar 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü ve aynı zamanda 12. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin açılışını.
Tabii gösteriden önce de bu yılın Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü de Müşfik Kenter’e verildi. Müşfik Kenter ödülünü alırken tiyatronun ne kadar zor ve riskli bir meslek olduğuna dikkat çeken bir konuşma yaptı. 

Açık hava gösterisi iyi oluyor
Açık havada böyle görkemli bir gösteri ve karşı tarafta da bir kalabalık görünce dayanamayıp Seyhan Nehri’nin diğer tarafına geçiyoruz. Tesadüf işte, ilk karşımıza çıkan Çukurova Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri oluyor. Hemen soruyoruz ‘Nasıl gidiyor burada kültür sanat hayatı, insanlar tiyatroya ilgili mi, böyle gösteriler ilgiyi ne kadar artırıyor tiyatroya?’ diye. Gösteriyi çok beğendiğini söyleyen Ceren Altunbaşer, “Tiyatronun salondan dışarıya taşırılması, özellikle de şehrin kuzeyinden merkeze taşınması çok iyi oldu. Bu gösterilerle insanlar kendilerini tiyatroya daha yakın hissedecek ve bu ilgi salonlara da yansıyacak bence. Festival programı da çok iyi, başka açık hava gösterileri var” diyor.
Hemen yanında duran ve konservatuar sınavlarına hazırlanan Şevki Altunbüker de Adanalıların tiyatro ve sinemaya ilgisizliğinden yakınıyor: “Adana’da tiyatrolar genelde boş salonlara oynuyor.  Ama festivale ilgi çok oluyor. Özellikle ilk hafta bilet bulunmaz. Bu gösteri çok güzel, umarım bu ilgi salonlara da yansır.”
İsmail ve Edibe Yatar çifti ise çoluk çocuk gelmiş gösteriyi izlemeye. Festival açılışı olduğunu da biliyorlar. “Niye gitmeyelim ki, hiçbir şey olmasa bile katkıda bulunmak için gidiyoruz tiyatroya. Çocuklarımızı da gönderiyoruz” diyor İsmail Yatar. Eşiyle birlikte öğrenci yurdunda çalıştıklarlar, öğrencilerle iletişim halindeler ve öğrenci kulüplerinin temsillerine de gidiyorlarmış. 

Bugün ‘Kültigin’ var
‘Elementlerin Uyumu’ Seyhan Nehri’nin iki yakasını gaz bulutuna boğan büyük bir havai fişek gösterisiyle bitti ama, festival devam ediyor elbette. 29 Nisan’da sona erecek ve programında iki tane daha sokak tiyatrosu olan DT Sabancı Adana Tiyatro Festivali’nde dün Ankara DT’nin ‘Kerbela’ oyunu sahnelendi. Bugünkü programdaysa Tuva Cumhuriyeti/Tuva Müzik-Dram Devlet Tiyatrosu’nun ‘Kültigin’ adlı oyunu var. Mekansa Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi. Tel: 0322 352 33 55