Adana'da inşaat ve sinema var

Adana'da inşaat ve sinema var
Adana'da inşaat ve sinema var

Tabii ki Türk sinemasının yıldızları sahneye çıkıp izleyiciyi selamladı.

Altın Koza Film Festivali'nde final bu akşam düzenlenecek ödül töreniyle yapılıyor. Yol çalışması nedeniyle oluşan trafiğe rağmen salonlar dolarken en büyük ilgi ulusal yarışma filmlerine
Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

ADANA - Önce ertelendi, sonra ‘iptal edilecek’ söylentileri dolaştı, söylentilere siyasi ve ekonomik dedikodular karıştı ama nihayet 20 Eylül’de dopdolu programıyla Adana seyircisinin karşısına çıktı Altın Koza. Festivalin sonuna yaklaşılırken, gözler bu akşam düzenlenecek ödül törenine çevrildi.

21 Eylül’deki açılış gecesinde konukları selamlayan protokol hep ‘vekil’lerden oluşuyordu: Belediye Başkanıvekili Zihni Aldırmaz, vali vekili Fikret Deniz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger. Ama belki böylesi daha iyi; hiçbirinin konuşması alışkın olunan sıkıcı tonda değildi. Hatta Hüseyin Ülger’in “Sinemamız uluslararası festivallerde ödüller almaya alıştı, şimdi de gözümüzü Oscar’a diktik” şeklindeki sözleri salonu epey güldürdü bile!

Gecenin şenlikli hali
Geceyi şenlikli hale getiren bir diğer isimse açılış filmi ‘Piyanosu Olmayan Kadın’ın oyuncusu Jan Badur oldu. Genç oyuncu plaket almak için çıktığı sahnede eline gitar tutuşturulunca davetlilere eski bir İspanyol şarkısı söyletti.

Gelelim gösterimlere... Festivalde çok sayıda bölüm vardı ve cehennem sıcaklarına rağmen ücretsiz gösterimler gayet ilgi gördü. Adana’da sıcak bir de trafik var. Kırk yıllık yollar artık yetmediği için mayısta başlayan alt geçit çalışmaları yolları felç etmiş. Adana’da şu sıralar arabayla bir yerden bir yere gitmek sonu belirsiz bir macera gibi. Ama bu ahval ve şerait içinde dahi ulusal yarışma filmlerine ilgi büyük.

Demirkubuz fanatikleri
Önceki gün gösterilen ‘Kıskanmak’, açık ara önde görünüyor. Hem her yaş grubundan seyirciyi bir araya getirdi hem de fanatik seyirci ne demek, gösterdi. Film çıkışı fuayede filmi tartışan üç genç kız, bir örnek tişörtler giyip gelmişti. Birinin üzerinde ‘Yazgı- Demirkubuz’, diğerinde ‘C-Blok- Demirkubuz’, sonuncusunda da ‘Bekleme Odası- Demirkubuz’ yazıyordu! Bu arada geleneksel seyirciler de mevcut hâlâ; Arabesk’i izlerken ‘Abooo’ ya da ‘Yaa olmaz ki’ diye yüksek sesle hayıflananlar... Bir de film sırasında çalan cep telefonlarına son verilse pek güzel olacak. Prömiyer yapan tek yarışma filmi olan ‘Kavşak’sa ilk kez dün seyirciyle buluştu.

Elbette bu arada yarışma heyecanı son sürat devam ediyor. Işıl Özgentürk başkanlığındaki jüri, kararını bugün açıklayacak. Ama Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması bölümünün en az onun kadar heyecanlı geçtiğini söylemek mümkün. Biz değil jüri söylüyor. İnan Temelkuran’ın “Özellikle belgeseller çok başarılı, konularını çok samimi işlemişler. Beklediğimin çok üzerinde güzel filmler gördüm” diye anlattığı filmlerin en başarılıları da bu akşam Altın Koza’larına kavuşacak.