Adana'da ödül zamanı!

Adana'da ödül zamanı!
Adana'da ödül zamanı!
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde en iyi filmin de belirleneceği "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması"nın sonuçları yarın açıklanacak.

Türk Sineması'nın 100. yılı dolayısıyla Fatma Girik, Nuri Alço, Filiz Akın, Abdurrahman Keskiner, Serpil Çakmaklı, Mustafa Alabora, Suna Keskin, Yılmaz Köksal, Ferdi Tayfur, Şemsi İnkaya, Mine Soley'in de aralarında bulunduğu bir çok sanatçıya ödül verilen festival, sürüyor. 

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın 2014 Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" kazanan "Kış Uykusu" filminin özel gösteriminin de yapıldığı festival çerçevesinde, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapan Jean-Pierre ve Luc Dardenne kardeşlerin "İki Gece Bir Gün", Andrey Zvyagintsev'in "Leviathan", Jean-Luc Godard'ın "Dile Veda", David Cronenberg'in "Yıldız Haritası", Alice Rohrwacher'ın "Mucizeler", Mike Leigh'in "Mr. Turner", Ken Loach'un "Jimmy's Hall", Asia Argento'nun "Incompresa", Paolo Virzi'nin "İnsan Sermayesi" filmleri izleyiciyle buluştu.
Festivalde gözler, yarın yapılacak 12 filmin finalist olarak yarıştığı "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması" sonuçlarının da açıklanacağı kapanış törenine çevrildi. 

Filmleri, başkanlığını yönetmen Reha Erdem'in yaptığı jürideki yapımcı Nida Karabol, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, oyuncular Ahu Türkpençe ve Ayberk Pekcan, müzisyen Tamer Çıray ile görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki değerlendiriyor. 

En iyi film seçilecek esere 350 bin lira ödül verilecek yarışmada yer alan film ve yönetmenleri şöyle:
Balık (Derviş Zaim), Beni Sen Anlat (Mahur Özmen), Deniz Seviyesi (Nisan Dağ-Esra Saydam), Firak (Halil Özer), Gittiler: Sair ve Meçhul ( Kenan Korkmaz), İçimdeki Balık (Ertan Velimatti Alagöz), Neden Tarkovski Olamıyorum? (Murat Düzgünoğlu), Nergis Hanım (Görkem Şarkan), Silsile (Ozan Açıktan), Toz Ruhu (Nesimi Yetik), Yağmur-Kıyamet Çiçeği (Onur Aydın), Yola Çıkmak (Evren Erdem) 

Toplam 750 bin lira ödül dağıtılacak Festivalde ayrıca, Yılmaz Güney özel ödülü olarak 75 bin lira, Adana izleyici ödülünü kazanana 25 bin lira, en iyi yönetmene 50 bin lira verilecek.
Yarışmada en iyi senaryo, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödülleri 20 bin , en iyi müzik ve en iyi görüntü yönetmeni ödülleri 15 bin, en iyi sanat yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleri ise 10'ar bin lira olacak.
Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda en iyi belgesel, en iyi canlandırma, en iyi deneysel ve en iyi kurmaca film dallarında ödül alanlar da 10'ar bin liranın sahibi olacak. 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda en iyi belgesel, en iyi canlandırma, en iyi deneysel ve en iyi kurmaca film dallarında ödül alanlar ise 7 bin 500'er lira kazanacak. Gösterim bedelleri olarak da filmlere toplam 50 bin lira ödenecek. Ödül alanlara ayrıca Altın Koza heykeli hediye edilecek.