Adana'nın onur konuğu Angelopoulos

Adana'nın onur konuğu Angelopoulos
Adana'nın onur konuğu Angelopoulos

?Sonsuzluk ve Bir Gün? Cannes?da Altın Palmiye almıştı.

Onur konuğu olarak Yunan sinemasının büyük ismi Theo Angelopoulos'u ağırlayacak 17. Adana Altın Koza Film Festivali, ünlü yönetmenin başyapıt düzeyindeki yedi filmi gösterilecek. Ulusal yarışmanın jüri başkanı Reha Erdem de tüm filmleriyle Adana'da olacak

ADANA - 7-13 Haziran tarihleri arasında 17’inci kez düzenlenecek Adana Altın Koza Film Festivali’nin onur konuğu Yunan sinemasının büyük ismi Theo Angelopoulos olacak. 20. yüzyılın hazin tarihini olağanüstü nitelikteki filmlerine aktaran ünlü yönetmen, 10 Haziran Perşembe günü ‘Angelopoulos Sineması’ konulu bir söyleşiyle Adanalı sinemaseverlerle buluşacak ve festival kapsamında Angelopoulos filmlerinin toplu gösterimi yapılacak. Angelopoulos seçkisinde, zamanının ustası yönetmenin her biri başyapıt düzeyindeki filmleri ‘Kitera’ya Yolculuk’ (1984), ‘Arıcı’ (1986), ‘Sisli Manzaralar’ (1988), ‘Leyleğin Geciken Adımı’ (1991), ‘Ulis’in Bakışı’ (1995), ‘Sonsuzluk ve Bir Gün’ (1998) ile ‘Ağlayan Çayır’ (2004) yer alıyor. Festival kapsamında adına bir katalog çıkarılacak ünlü yönetmenin setlerinden çekilen fotoğraflardan oluşan bir sergi de festival süresince 75. Yıl Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.
Festivalin yaklaşık 450 bin lira para ödülünün dağıtılacağı ulusal yarışmasının bu yılki jüri başkanlığını Altın Portakal’da en iyi film seçilen gösterimdeki son filmi ‘Kosmos’la sinema yazarlarından tam not alan yönetmen Reha Erdem yapacak. Yönetmenin tüm filmleri; ‘A Ay’ (1988), ‘Kaç Para Kaç’ (1999), ‘Korkuyorum Anne’ (2004), ‘5 Vakit’ (2006), ‘Hayat Var’ (2008) ve ‘Kosmos’un ‘Reha Erdem Retrospektifi’ başlığı altında gösterileceği festival kapsamında 11 Haziran’da ‘Reha Erdem Sineması’ konulu bir oturum düzenlenecek. Esin Küçüktepepınar moderatörlüğündeki oturuma yönetmenin yanı sıra SİYAD Başkanı Murat Özer ve birçok filmde Reha Erdem’le çalışmış oyuncu Sermet Yeşil ile Elit İşcan katılacak.

Ar ve Dorsay’a onur ödülü 
Adana Altın Koza’nın bu yılki onur ödülleri ise Türk sinemasının önemli  oyuncularından Müjde Ar ile sinema yazarlarının duayen ismi Atilla Dorsay’a verilecek. Müjde Ar’ın önemli filmlerinden oluşan bir seçkinin izleyiciye sunulacağı festivalde Atilla Dorsay’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de Adana Kültür Sanat Merkezi’nde görülebilecek.
30 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanı sıra Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na ev sahipliği yapacak festivalde ‘Dünya Sineması’, ‘Filistin Barışa Hasret’ ve ‘FIPRESCI Keşifleri - Eleştirmenlerin Gözünden Kaçmaz’ gibi başlıklar altında 200’ü aşkın film 7 sinema salonunda gösterime sunulacak. Ön elemeyi geçip festivalde yarışmaya hak kazanan filmler ise daha sonra açıklanacak. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI başkan yardımcısı Alin Taşçıyan ile senarist Işıl Özgentürk de festival kapsamında film eleştirisi ve senaryo atölyesi düzenleyecek. (Kültür Sanat)