Adıyaman'da 'dostluk' kazandı

Adıyaman'da 'dostluk' kazandı
Adıyaman'da 'dostluk' kazandı

Adıyamanlı çocuklar, sinema yazarı Elif Tunca gözetiminde jürilik yaptı.

7. Çocuk Filmleri Festivali'nin bu yılki durakları Diyarbakır ve Adıyaman'dı. Adıyamanlı dört çocuktan oluşan jüri, dostluğa vurgu yapan 'Kayıp Penguen'i en iyi film seçti
Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

ADIYAMAN - Listede dört film var; ‘Balonlar’, ‘Kayıp Penguen’, ‘Haydi Balığa’, ‘Melvin’. Önceki gün Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Salonu’nda Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nun dört öğrencisi dikkatle izledi bu filmleri. Notlarını aldılar ve filmler bittiğinde ‘jüri toplantısı’na geçildi.
Yedinci sınıf öğrencisi Büşra Çelik, ‘dostluğun önemini çok güzel anlattığı için’ oyunu ‘Kayıp Penguen’den yana kullandı. ‘Kayıp Penguen’, kutuptan kaçıp küçük bir çocuğun kapısını çalan bir pengueni ve onu kutuplara götürmeye çalışan fakat tam pengueni yuvasına bıraktığında birbirlerinden ayrılamayacaklarını anlayan bir çocuğun hikâyesiydi. Bir başka yedinci sınıf öğrencisi ve ‘jüri başkanı’ Beren Rana Öz’e göre de bu filmin hikâyesi diğerlerininkinden daha başarılıydı. Yine yedinci sınıfa giden Hasan Ünal başka bir noktaya dikkat çekti: “Karakterler tam kaybettiklerini sandıkları anda birbirlerinin dostluğunu kazanıyor aslında, bu da önemli.”
Jürinin tek sekizinci sınıf üyesi Hakan Ekinci ise iki karakterin verdiği mücadeleyi hatırlattı; dostluk biraz da bu demekti. Diğer yarışma filmlerinden Melvin ve Haydi Balığa, jüri üyelerince ‘daha küçük yaş grubuna hitap ettiği için’ pek dikkat çekemedi. Alkolik annesini bayrama hazırlamaya çalışan küçük Tim’in hayallerinin anlatıldığı Balonlar’a da ortak bir itirazları vardı; bu filmi çocuklar değil anne-babalar seyretmeliydi!
Nihayet tören başladığında az önceki ciddiyetin yerini neşe, rahatlığın yerini de elbette heyecan aldı. Yine de sahnede kararı sesleri titremeden açıkladılar ve Beren gerekçeli kararı okudu: “Sağlam bir dostluğun, özellikle farklılıklara rağmen ve zorlu mücadelelerden sonra tam da yitirildiği sanıldığı anda bulunabileceğini, eğlenceli bir şekilde ve macera dolu bir hikâyeyle anlattığı için..”
Büşra, Beren, Hasan ve Hakan bugünü kolay kolay unutamayacak. Ama sadece onlar değil; rektörlük salonunu hıncahınç dolduran yüzlerce öğrenci de. Festivali düzenleyen TÜRSAK ile festival sponsoru Garanti Mini Bank’ın istediği de bu zaten. İki sinema salonu olan Adıyaman’ın çocukları, yaşlarına uygun filmlerle bir sinema salonunda buluşsun ve bu büyüyle erkenden tanışsın. Bunun için Türkiye’nin ilk çocuk filmleri festivali, şehir şehir dolaşıyor. Bu yıl 23-25 Nisan’da Diyarbakır’da, 28-30 Nisan’da Adıyaman’daydı festival. Altı bölümde 20’den fazla çocuk filmi ücretsiz olarak gösterilirken çocuklar hatta belki aileleri ilk kez ‘sinemaya gitme’yi tecrübe ediyordu. -