Adnan Coker: Sanatçıların canına okuyacağım!

Adnan Coker: Sanatçıların canına okuyacağım!
Adnan Coker: Sanatçıların canına okuyacağım!
İlk kez tarzının dışına çıktığı 'Alfabe' serisiyle Contemporary İstanbul fuarında izleyici karşısına çıkan soyut geometrik resmin dev ismi 89 yaşındaki Adnan Çoker'den ikinci Hülya Avşar vakası gibi sanat camiasına bomba gibi düşecek açıklama: "Bana yine kızacaklar ama sanatçıların canına okuyacağım. Ya doğru dürüst bir şey yapsınlar ya ben doğrulturum onları!"

Zaman Gazetesi’nden Sevinç Özarslan’ın haberine göre 10. kez kapılarını açan çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’un (CI) sürpriz ismi 89 yaşındaki ressam Adnan Çoker. ‘Alfabe’ serisiyle ilk kez tarzının dışına çıkan Çoker, sanat camiasına şöyle sesleniyor: “Ya doğru dürüst bir şey yapsınlar, ya ben doğrulturum onları.”

Bu yıl onuncu yaşını kutlayan çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bugün başladı. 23 ülkeden 700’den fazla sanatçının katıldığı fuarın bizce, en sürpriz ismi Türkiye’de soyut resmin ilk temsilcilerinden Adnan Çoker’di. Geometrik resimleriyle tanıdığımız Çoker, bu kez tarzının dışına çıkmış, ilk kez A’dan Z’ye tüm harfleri hareketli formalarla resmetmiş. Sanatçının, desenlerini 2007’de çizmeye başladığı Alfabe serisinde yaklaşık on yıllık bir emek var. Adnan Çoker, 1927 doğumlu, 89 yaşında. Önümüzdeki yıl 90. yaşını kutlayacak. Durup dururken, şimdi neden, niçin acaba herkesi şaşırttı? Aslında bu onun tarzı, belki de şaşırmamak lazım ama fuarın giriş katında Olcayart’ta ‘Alfabe’ adını verdiği sergisinde buluşunca ne yapmak istediğini konuştuk.

HÜLYA AVŞAR VAKASI GİBİ BOMBA AÇIKLAMA!
İki nedeni var. Birincisi, diyor ki, “Ressamım ama burada daha ciddi bir işe kalkıştım. Biliyorsunuz böyle şeyler yapmıyordum.” Alfabe’deki eserlerin hepsi aynı boyda ve aynı renkte. Siyah zemin üzerine açık mavi A, B, C… Mor üçgenler, yeşil daireler yok. Renk konusunda bu kez kimseyi rahatsız etmek istemediğini söylüyor sanatçı. İkinci sebebi ise, ‘Hülya Avşar’ vakası gibi sanat camiasına bomba gibi düşebilir (Hatırlarsanız kendisini bir sergi açılışında Avşar kızına verdiği ayarla epeyce gündeme gelmişti.) Şöyle diyor Çoker: “Bana yine kızacaklar ama sanatçıların canına okuyacağım dedim, ya doğru dürüst bir şeyler yapsınlar, ya ben doğrulturum onları.”

‘İYİ SANATÇI GÖREMİYORUM’

FOTOĞRAF: ZAMAN GAZETESİ
İstanbul’un çağdaş sanatın merkezi olduğu konuşulurken, artık daha hareketli ve daha üretken bir camiadan söz edilirken, Adnan Çoker neden böyle düşünüyor? Yeni yetişen sanatçıları mı beğenmiyor, yoksa eski-yeni herkese mi bu sözü? Eskiler arasında iyi sanatçılar olduğunu söylüyor fakat, genel itibarıyla sanat camiasından memnun değil. “Ben iyi sanatçı göremiyorum… Ciddiyet yok. Bakın burada (eserlerini işaret ederek) ciddiyet var.”

Sanatçının hayret ettiği bir konu da satış mevzuu. O da, Alman ressam Gerhard Richter gibi eserlerine kimlerin, niçin para verdiğini anlamıyor. “Ben, bunlar yapılır mı yapılmaz mı diye düşünürken alıcılar çıkıyor. Bunları alıyorlar? Alamazsın da diyemezsin...” Niye aldıkları tabloların altındaki kırmızı küçük noktalardan belli, doksan yıllık bir emek, birikim ve bakış… Sergide, Adnan Çoker’in A’sı çoktan satılmış, B gitmiş, C gitmiş, Ç de gitmiş… “Artık kendime özel bir A ve Ç yapacağım” diyor Çoker… (Haber: Sevinç Özarslan/ Zaman)