Adresini bilen kurşun

İkinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarından Stalingrad Kuşatması, Jean-Jacques Annaud yorumuyla beyazperdede.

İSTANBUL - İkinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarından Stalingrad Kuşatması, Jean-Jacques Annaud yorumuyla beyazperdede. Yönetmen Annaud'un, Alain Godard'la birlikte senaryosunu yazdığı 'Kapıdaki Düşman' (Enemy at the Gates), Berlin Film Festivali'ni
açmış, dünya basınının ve seyircinin beğenisini toplamıştı.
Başrollerini Joseph Fiennes, Jude Law, Rachel Weisz, Bob Hoskins ve Ed Harris gibi ünlü isimlerin paylaştığı film, İkinci Dünya Savaşı'nda 100'ün üzerinde Alman askerini öldüren Vassili Zaitsev'in gerçek yaşam hikâyesinden beyazperdeye uyarlandı.
İkinci Dünya Savaşı'nın tüm şiddetiyle sürdüğü günlerde bütün dünya nefesini tutmuş, Alman ve Rus orduları arasında Stalingrad çarpışmasının sonuçlanmasını beklemektedir. Sovyetler Birliği tam bir karmaşanın içindedir. Stalingrad'ın kaybı ise Alman ordularının kesin zaferi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Stalin, şehrin savunmasını yerinde gözlemlemesi için Kruşcev'i (Bob Hoskins) bölgeye gönderir.
Kruşcev, Stalingrad'daki savaşın kazanılması için yüz yüze çarpışmalardan daha iyi bir yöntem olduğunu anlamıştır; bu da çatılarda süren bir savaştır. Keskin nişancılar, Sovyetler Birliği'nin son ümididir. Vassili Zaitsev (Jude Law) ve adamları savaşın en büyük kozu olacaktır.
Rusların ünlü keskin nişancısı Vassili Zaitsev özel yetenekleri sayesinde Rus ordusunun ve Stalingrad'ın en gözde isimlerinden biri olmuştur. Zaitsev, düşmanlarını avlamak için pusuya yatmakta, sessizce beklemekte ve onları teker teker öldürmektedir. Ancak bu başarıları onu Almanya'nın en iyi keskin nişancısı Binbaşı Konig'le (Ed Harris) karşı karşıya getirecektir. Ancak Zaitsev ve onu yok etmeye kararlı olan Konig, yüzyılın en büyük çarpışmasının sürdüğü bu ortamda, kendilerini kişisel bir savaşın ortasında bulacaktır. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  İstanbul

  ,

  Jude Law