Afife 'güzelliğe' gitti

Yapı Kredi Sigorta tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen 'Afife Tiyatro Ödülleri 2001' sahiplerini buldu
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Yapı Kredi Sigorta tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen 'Afife Tiyatro Ödülleri 2001' sahiplerini buldu. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda önceki akşam düzenlenen ödül töreninde dördü özel olmak üzere toplam 16 ödül verildi. Kalabalık bir davetli topluluğunun yer aldığı gecenin galibi dört ödüle imza atan 'Leenane'nin Güzellik Kraliçesi' oyunu oldu. Onu üç ödülle Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nun oyunu 'Kobay', iki ödülle de İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı 'Hasır Şapka' izledi.
Sunuculuğunu her zaman olduğu gibi bu yıl da Korhan Abay'ın yaptığı 'Afife Tiyatro Ödülleri 2001'in açılışında Çaykovskiy Senfoni Orkestrası şef Rengin Gökmen yönetiminde bir konser verdi. Konserde müziği Turgay Erdener'e ait olan 'Afife' balesinden bazı bölümler yorumlandı.
Yapı Kredi Sigorta'nın sanat danışmanı Haldun Dormen'in bir konuşma yaptığı gecede sezon boyunca seyirci karşısına çıkan oyunlardan hazırlanmış kolaj ile bu yıl aramızdan ayrılan tiyatro sanatçılarının yer aldığı bir film gösterildi.
Hayli renkli bir ödül töreni Kemal Uzun'un hazırladığı sine şaka bölümlerinin yanı sıra geçen yıllarda 'Afife Tiyatro Ödülleri' sırasında kameralara takılan görüntüler de gece boyunca davetlilere gösterildi. Gecede Haldun Dormen'in hazırladığı müzikallerden oluşan bir kolaj da Dormen'in öğrencileri tarafından sunuldu.
Geçtiğimiz yıllarda Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Prof. Dr. Sevda Şener ve Genco Erkal'ın aldığı ve yaşamı boyunca tiyatro sanatına yaptığı katkıları bulunmuş bir kişiye verilen 'Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'nün bu yılki sahibi Haldun Dormen oldu. Samiye Ün'ün 'Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü', oyun yazarı Özen Yula'nın 'Cevat Fehmi Başkut Ödülü'nü aldığı gecede Celal Kadri Kınoğlu da 'Caligula'daki yorumuyla 'Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü'nü kazandı.
Üç ödül de 'Kobay'a
'Yılın En Başralı Prodüksiyonu' Leenane'nin Güzellik Kraliçesi'
olurken, oyunun yönetmeni Cüneyt Çalışkur 'Yılın En Başarılı Yönetmeni', başrol oyuncusu Sumru Yavrucuk 'Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu' ve Rüçhan Çalışkur da 'Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu' ödüllerini aldı. 'Kobay', Ali Poyrazoğlu'na 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu' ödülünü getirirken, Barış Dinçel'e 'Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı', Yüksel Aymaz'a da 'Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı' ödülünü kazandırdı.
İsmail İncekara'nın 'Özel Hayatlar'daki rolüyle 'Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncu' seçildiği 'Afife Tiyatro Ödülleri 2001'de 'Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncu'su 'Hasır Şapka'daki rolüyle Şükrü Türen, 'Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu' da 'Kaktüs Çiçeği'ndeki yorumuyla Seray Gözler seçildi.
'Afife Tiyatro Ödülleri 2001'de Nilgün Gürkan 'Hasır Şapka'nın kostümleriyle 'Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı' olurken Yannis Soulis 'Troilos ile Kressida'nın müziğiyle 'Yılın En Başarılı Sahne Müziği' ödülüne değer bulundu.