Afife'de protesto rüzgârları

Afife'de protesto rüzgârları
Afife'de protesto rüzgârları
16. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Antalya TV Ödülleri'nde olduğu gibi, Şehir Tiyatroları yine gecenin öncelikli gündem maddesiydi...

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, önceki gece Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Geceye sunucu Korhan Abay’ın attığı takla, muhafazakâr belediye bürokratı tiplemesi yapan Müjdat Gezen ve Şehir Tiyatroları protestosu damga vurdu.
Ödül töreninin açılışını tiyatro sanatçısı Haldun Dormen yaptı. Dormen konuşmasında her hafta perde açan 300’e yakın tiyatro olduğunu belirtip, “Bizlere sert davranan siyasetçilere, Atatürk ’ün ‘Efendiler! Bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Ancak sanatçı olamazsınız’ sözünü hatırlatmak istiyorum” dedi. Dormen’in ardından sahneye gelen gecenin sunucusu Korhan Abay ise sözlerine, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e atıfta bulunarak başladı. “Nereden bileceğim bu gece mutlu olduğunuzu, bir kişi bile takla atmadı” diyen Abay, “Ben Afife Ödülleri Töreni’nde olduğum için gerçekten mutluyum” dedi ve salondaki herkesi şaşırtan bir hareketle takla attı. Gecenin en akılda kalıcı sahnelerinden bir diğeri ise Müjdat Gezen’in Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü Nedret Güvenç’e takdim etmek üzere sahneye çıkmasıyla yaşandı. Muhafazakâr belediye bürokratı tiplemesiyle çıkan Gezen, tokalaşmak için elini uzatan Nedret Güvenç’le tokalaşmadı, elini göğsüne götürerek teşekkür etti. Canlandırmanın ardından, “Ben 20 yıllık temizlik görevlisiyken şimdi yönetim katına çıktım” diyerek Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğini protesto eden Gezen alkışlandı.
İBB’nin sekiz kategoride ödül kazandığı gecede, yılın en başarılı prodüksiyon ödülü DOT Tiyatrosu’nun kapalı gişe oynayan oyunu ‘Süpernova’ya verildi. Ödülü almak üzere sahneye çıkan DOT Tiyatro’nun kurucusu Murat Daltaban, teşekkür konuşmasında “Biz serseriler hikâyeler anlatırız hem de güzel ve tatlı hikâyeler… Bu günlerin de hikâyeleri anlatılacak. Sanat uzun, hayat kısa” ifadelerini kullandı.

Ödüllerin tam listesi
Kadın oyuncu: Esra Bezen Bilgin-Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi (Talimhane Tiyatrosu)
Yılın prodüksiyonu: Süpernova (DOT)
Yönetmen: Cem Emüler-Yanık (İDT)
Erkek oyuncu: Mert Turak-Ateşli Sabır (İŞT)
Komedi/müzikal kadın oyuncu: Tülay Günal-Ben Bertolt Brecht (Dostlar Tiyatrosu)
Komedi/müzikal erkek oyuncu: Çağlar Çorumlu-Şark Dişçisi (İŞT)
Yardımcı kadın oyuncu: Nergis Çorakçı-Kargaşa (İŞT)
Yardımcı erkek oyuncu: Ali Sürmeli-Antigone (İDT)
Komedi/Müzikal yardımcı kadın: Sevinç Erbulak-Şark Dişçisi (İŞT)
Komedi/Müzikal yardımcı erkek: Selçuk Borak-Şark Dişçisi (İŞT)
Sahne tasarımcısı: Ateşli Sabır- Barış Dinçel (İŞT)
Yılın genç kuşak sanatçısı: Nebi XBirgi-Sidikli Kasabası Müzikali ( İstanbul Devlet Tiy.)
Müzik: Külhanbeyi Müzikali-Can Atilla (Bakırköy Belediye Tiy.)
Giysi tasarımcısı: Şark Dişçisi-Tomris Kuzu (İŞT) 
Işık tasarımcısı: Kargaşa-Abdul Mounem Amayri/Murat Selçuk, (İŞT)
Yapı Kredi Özel Ödülü: Turan Oflazoğlu
Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Ülkü Ayvaz 
Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Nedret Güvenç