Afyon bu işte kararlı

Afyonkarahisar'ı Ege Bölgesi'nin sakin bir şehri diye bilenler ekim sonunda yanıldıklarını anlayacaklar.
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

İSTANBUL - Afyonkarahisar'ı Ege Bölgesi'nin sakin bir şehri diye bilenler ekim sonunda yanıldıklarını anlayacaklar. Çünkü 22-26 Ekim tarihlerinde yapılacak olan '1. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali' şehri hatta bölgeyi senfonik müziğe, sanat üzerine tartışmalara ve müzik konulu film gösterimlerine kavuşturacak. Afyon artık her yıl yapılan müzik festivalleriyle sessizliğini bozmaya niyetli olduğunu gösteriyor. Geçen yıl da aynı şehirde caz festivali yapılmış ve Anadolu'nun küçük bir kentinde böyle bir etkinlik ilgiyle karşılanmıştı.
Müzik festivali fikri ve uygulaması geçen seneki caz festivalinin öncüsü olan Hüseyin Başkademli'den çıkmış. Bu yıl mütevazı bir bütçe ve sıkı bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak olan festivalde, müzikten sinemaya, hemen hemen her sanat dalında senfonik müzik yer alacak.
Müzik ve diğer sanatlar
1. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, genel tema olarak klasik müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkilerini ele alacak. 'Müzik ve Fotoğraf', 'Müzik ve Felsefesi', 'Müzik ve Tiyatro', 'Bach ve Plastik Sanatlar' gibi pek çok konuda söyleşiler yapılacak. Bu söyleşilerin dışında belgesel ve sinema filmleri gösterilecek. Programdaki filmler tabii ki klasik müzik ve operayla ilgili. 'Uyuyan Güzel', 'Shine',
'Carmen', 'Mahler', 'Tango', 'Amadeus', 'Kuğu Gölü', 'Sihirli Flüt', 'Figaro'nun Düğünü' ve 'Saraydan Kız Kaçırma' gösterilecek filmler arasında.
Festivale katılacak isimler arasında Aydın Büke, Evin İlyasoğlu, Zehra İpşiroğlu, İzzet Keribar, Nazan İpşiroğlu, Cihat Aşkın, Ahmet Say, Alper Maral ve Mehmet Güleryüz de bulunuyor.
Etkinliklerde çocuklar için ayrı bir takvim hazırlanarak çocukların da ilgisi çekilecek. Özellikle atölye çalışmalarının hepsi çocuklar için de ayrı olarak düzenlenecek. Örneğin 'Müzikal Öyküler', 'Ses, Görüntü ve El', 'Bach ve Klasik Müzik' gibi konu başlıklarındaki atölyeler sayesinde senfonik müziği daha yakından tanıtmak amaçlanıyor. Ayrıca açıklamalı konserler de programda yer alıyor. Festival fikri ve uygulaması kendisi de Afyonlu olan Hüseyin Başkademli'den çıkmış. Başkademli, geçen yılki caz festivalinin de başmimarlarından. En büyük destek Afyon Valiliği'nden gelmiş. Afyon Belediyesi ve Eğitim Vakfı da bu festivalin önemli destekleyicilerinden. Ayrıca Oruçoğlu Holding, Termal Otel, Afyon Mermer, Borusan Kültür Merkezi gibi kurumların sponsorluğu da söz konusu. Bilgi için Tel: 0 532 377 11 88