Afyon Caz Festivali başladı

Afyon Caz Festivali başladı
Afyon Caz Festivali başladı

12. Afyonkarahisar Caz Festivali, Praglı topluluk Veronika Vitova Beşlisi’nin dün Anemon Otel’de gerçekleşen konseriyle başladı. 2001’den bu yana, Afyonlu müzik öğretmeni Hüseyin Başkadem’in çabalarıyla maddi zorluklara rağmen düzenlenen festival, bu yıl da dünyadan ve Türkiye ’den cazcıları ağırlıyor. Festival vesilesiyle Afyon bu yıl ilk kez Latin cazının iki ünlü ismi; davulcu Hernan Hecht ve basçı Aaron Cruz’u konuk edecek.
Prag ve Afyon şehirleri arasında yedi yıldır süren müzikal dostluk kapsamında bu yıl yine Praglı ünlü cazcılar Afyon’da olacak. Afyonluların festival sayesinde Çek cazseverler kadar yakından tanıdıkları iki Çek sanatçı; Petr Kalfus ve Lukas Kytnar kendi isimlerini taşıyan topluluklarıyla festivalde yer alacaklar. Festival bu yıl ayrıca, ilk kadın caz piyanistimiz Nilüfer Verdi’yi de ağırlayacak. Kendi adını taşıyan beşlisiyle sahne alacak Verdi’ye Ferhat Öz, Yaşar Taner, Caner Üstündağ ve Nedim Ruacan da eşlik edecek.
Türk Armoni Yıldızları Orkestrası-TÜRKAY, Çağatay Akyol ve Ferhat Erdem’in ortak projesi Arpanatoli, Tomas Jochmann Trio, Filip Gondolan, Peace for Soul gibi toplulukların da konser vereceği festival 10 Haziran’da sona erecek.