Afyon'un festivalleri tehlikede

Afyon'un festivalleri tehlikede
Afyon'un festivalleri tehlikede

Festivalleri Hüseyin Başkadem düzenliyor.

AFYON - Bundan dokuz yıl önce Anadolu’da örnek bir sanatsal etkinlik olarak Afyonlu müzik öğretmeni Hüseyin Başkadem’in çabalarıyla hayata geçirilen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, programla ilgili tüm hazırlıkları tamamlanmasına karşın yeterli destek bulunamadığı içinyapılamama tehlikesiyle karşı karşıya.
 5-12 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan festivalin Anadolu’daki benzeri çabalara da rol model olduğunu belirten Hüseyin Başkadem, “Bir türlü finansal güçlüklerin üstesinden gelemiyoruz. Bunda sanatsal çıtasının yüksekliğine ve Afyonlular’ın yoğun ilgisine rağmen yerel ve ulusal firmalardan ve çeşitli kurumlardan yeterince maddi destek gelmemesi büyük rol oynuyor. Bu yıl da çok az sayıda kurumsal sponsorun destek verdiği Festival, on beş gün içinde bir düzelme olmazsa gerçekleştirilemeyecek.” diye konuştu.
Festivale Çek Cumhuriyeti’nden sanatçıların da geleceğini hatırlatan Başkadem, “Sanatçılar, Avrupa ve ABD gibi ülkelerdeki yoğun konser programlarına karşın, Afyon’daki festivale katılma sözü verdiler. Aynı şekilde, Türkiye’den de değerli müzisyenler ve okul söyleşilerine katılacak çok sayıda sanatçı ile festivale katılmaları için sözleştik. Afyonkarahisar’daki köy ve kasaba ilköğretim okullarındaki minik öğrencilerin heyecanla bekledikleri okul etkinliklerin sekteye uğramaması, gelecek desteklere bağlı” dedi.
Bu yıl Haziran ayında 10’uncu kez gerçekleştirilmesi planlanan Afyonkarahisar Caz Festivali’nin de benzeri finansal güçlükler nedeniyle gerçekleştirilememe tehdidi altında olduğunu da sözlerine ekleyen Hüseyin Başkadem, kamu ve özel kurumlara “Anadolu’da mucize” gözüyle bakılan bu etkinlikleri destekleme çağrısı yaptı. (Kültür Sanat)