Afyon'un mucize festivali 10 yaşında

Afyon'un mucize festivali 10 yaşında
Afyon'un mucize festivali 10 yaşında

Burçin Büke Trio?nun sahneye çıkacağı açılış töreni 4 Haziran?da.

Afyonkarahisar Caz Festivali, 10. yaşını kutluyor. Açılışı Burçin Büke'nin yapacağı festivalin sürprizi Popstar Bayhan! Açılışta, festivali destekleyen Aydın Doğan Vakfı'na ödül verilecek

AFYON - İlki 2001 yılında düzenlenen ve ‘gerçekleştirilmesi mucize’ yorumlarının yapıldığı Anadolu’nun ilk ve tek caz festivali Afyonkarahisar Caz Festivali, her şeye inat 10 yaşında. Festivali düzenleyen Afyonlu müzik öğretmeni Hüseyin Başkadem, Afyon’u sucuk, kaymak, kaplıca şehri olmanın ötesinde bir sanat kentine dönüştürmek gibi ‘zorlu’ bir hedefle on yıldır aralıksız çalışıyor. Festival, 10’uncu yılını 4-12 Haziran tarihleri arasında kutlayacak.
Doğan Hızlan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak Afyon Caz Festivali, Pelin Batu ve Ali Düşenkalkar’ın sunumuyla ilerleyecek. Açılış töreninde 10 yıldır festivale kesintisiz destek veren aralarında Radikal, Hürriyet, Milliyet’in de olduğu basın kuruluşları ve kurumlara plaketler verilecek.

Aydın Doğan Vakfı’na ödül
Törende Aydın Doğan Vakfı’na ise özel bir ödül verilecek. Okullarda düzenlenen etkinliklere çok önem veren Afyon Caz Festivali’nin eğitim sponsorluğunu üstlenen Aydın Doğan Vakfı, festivalin 10 yıldır ayakta kalmasına en çok katkıda bulunan kurumlardan biri. Afyonkarahisar Valiliği, kentin eğitim-kültür hayatına verdiği çok çeşitli desteği de göz önünde bulundurarak Aydın Doğan Vakfı’na festivalin açılışında 10. Yıl Onur Ödülü’ verecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Afyon Caz, bu yıl Afyon’un tarihi önem taşıyan mekânlarından biri olan Ali Çetinkaya Tren Garı, festivalin ana konser mekânı tarihi Millet Hamamı ve Anemon Oteli bahçesi gibi tarihi mekânları kullanacak.
Festivalin Orta Avrupa cazıyla olan kesintisiz bağı bu yıl da sürüyor. 2005 yılında Prag Jazz Open’a Türkiye’den sanatçıların katılımıyla başlayan Prag-Afyon müzikal dostluk köprüsü kapsamında yine Çek sanatçılar konserler verecek.
Tüm etkinliklerin ve konserlerin ücretsiz olduğu Afyonkarahisar Caz Festivali’nin 4 Haziran’daki açılış konserini piyanist Burçin Büke, akustik basta Volkan Hürsever ve davulda Deniz Dündar’dan kurulu Burçin Büke Trio ile yapacak. Festival boyunca sahneleri boş bırakmayacak programındaki diğer isimler arasındaysa; deneysel cazın son temsilcilerinden S.O.I.L, Martin Brunner Trio, Inner Spaces Beşlisi, Lukas Kytnar Quartet, Mocca Malacco, Fenomen, Proje Chet Baker gibi yerli yabancı pek çok cazcı yer alıyor. Festivalin en ilginç sürprizi ise ‘Popstar’ yarışmasıyla ünlenen Bayhan Gürhan. Bayhan, festivalde caz standartlarını yorumlayacak. Kapanış konserindeyse pop-cazda Çek-İtalyan-Flaman sentezi yaşanacak ve şarkıcı-gitarist Assunta Mandaglio tarafından kurulan Assunta Mano grubu sahnede olacak.
Ayrıca festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da konserlerin yanı sıra, çok sayıda kültür-sanat insanının katılacağı okul söyleşileri, atölye çalışmaları, sergiler, kitap standları ve belgesel gösterimleri gibi etkinlikler de yer alıyor. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    caz

    ,

    Aydın Doğan