'Ağır entellerden olmayacağım'

'Ağır entellerden olmayacağım'
'Ağır entellerden olmayacağım'
Altın Portakal'ın jüri başkanı Hülya Avşar, medya ordusuna festival ilkelerini ve hedeflerini anlattı: Bana verilen görevi sevgiyle, adaletle ve zaferle yerine getireceğim

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın basın toplantısı kalabalık bir basın kadrosunun katılımıyla dün gerçekleştirildi. Pera Palas’ta yapılan basın toplantısının bu kadar ilgi görmesinin bir sebebi vardı: Jüri başkanı Hülya Avşar… Jüri başkanlığı duyurulduğundan beri tartışma konusu olan Avşar, AKSAV Başkanvekili Akif Bulut’la beraber kürsüye çıktığında kameramanlar ve fotoğrafçılar da en iyi görüntüyü alabilmek için hareketlenmeye başladı. Bulut’un “Jürinin çalışmasıyla ilgili ilkeleri belirliyor, buradan da işini ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor” diyerek takdim ettiği Avşar, konuşmasında jüri çalışmasının çok da kolay olmadığını dile getirdi ve ‘çok zor bir jüriyle karşı karşıya kaldığını’ söyledi. Bu zorluğun hem hoşuna gittiğini hem de biraz korktuğunu sözlerine ekledi. Bir vaadi de vardı: “Altın Portakal’ın bana verdiği görevi sevgiyle, adaletle ve zaferle yerine getireceğim.”

‘Bu jüri biraz mesafeli’
Avşar’ın konuşmasının en çarpıcı noktası ise jüriyle ilgili söyledikleri oldu. “Ben, Antalya’da jüriler hep arkadaş olurlar sanırdım” diyen Avşar, bu jürinin biraz mesafeli duracağını düşündüğünü, bu yüzden sonuç için daha da heyecanlanacağını belirtti. Bu sene ödüllerin gerekçelerinin açıklanacağını, bunu yapan ilk jürinin kendileri olmayacağını ama yine de altını çizmek istediğini söyleyen Avşar, sorunların ortadan kalkması için jürinin ‘denklem oyunları’ oynayacağını ifade etti. Bu denklem oyunlarının içeriğinin ise ancak sonuçlar duyurulduktan sonra açıklanacağını da sözlerine ekledi.
Kürsüden indikten sonra bir gazeteci çemberine alınan Avşar, ‘10 yıldır sinema yapmadığı’ yönündeki bir soruya daha geçen sene ‘72. Koğuş’u çektiğini belirterek 40 yaşından sonra Türk sinemasında rol bulmanın zorluğunun unutulduğunu hatırlattı. Nisanda kendi fikrinden yola çıkan bir filme başlayacağını da sözlerine ekledi. Medyatikliğinin bu tepkilerde rolü olup olmadığı sorulduğundaysa Avşar’ın cevabı “Ben hiçbir zaman ağır entellerden olmayacağım” oldu.
Toplantıda Ayşegül Aldinç, Tunca Arslan, Pelinsu Pir, Sümer Tilmaç, Mine Kırıkkanat, Uğur İçbak ve Erdil Yaşaroğlu’nun da bulunduğu diğer jüri üyeleri de hazır bulundu.