Ah o eski İstanbul

Ah o eski İstanbul
Ah o eski İstanbul
Dün Pera Müzesi'nde açılan iki sergi, izleyiciyi resim ve fotoğraflarla geçmiş yılların İstanbul'una götürüyor

Türk-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı etkinlikleri, belli ki en çok sanatseverlere yarayacak. İKSV, bu kapsamda dünyanın en prestijli orkestrası kabul edilen Hollanda Kraliyet Concertgebouw Orkestrası (10 Kasım) ile çağdaş dansın en önemli temsilcilerinden Nederlands Dans Theater’ı (14-15 Haziran) İstanbul ’da ağırlayacak. Sakıp Sabancı Müzesi de 22 Şubat’tan itibaren Avrupa resminin altın çağını ‘Rembrandt ve Çağdaşları’ sergisiyle Türkiye ’ye taşıyacak. 400. yıl kutlamaları kapsamındaki ilk büyük sergi ise dün Pera Müzesi’nde açılan ‘Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar: Türk–Hollanda İlişkilerinin Başlangıcı’ oldu. 

17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı devleti ve Hollanda’nın diplomatik, kültürel ve ticari ilişkilerini ortaya koyan, Amsterdam Müzesi işbirliği ve Rijksmuseum’un katkılarıyla hazırlanan ‘Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar’, resim, gravür ve kitaplardan oluşan 80’i aşkın eseri bir araya getiriyor. İzleyiciyi Osmanlı’nın Lale Devri’ne götüren sergide Jean-Baptiste Van Mour, Gaspar P. Verbrugen, Pieter de H.G Berckheyde gibi dönenin ünlü ressamlarının eserleri var. 

Pera Müzesi’nde dün açılan bir diğer sergi ise izleyiciyi 100 yıl öncenin İstanbul’una götürüyor. ‘Konstantiniyye’den İstanbul’a - XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Anadolu Yakası Fotoğrafları’ sergisi, Suna ve İnan Kıraç Fotoğraf Koleksiyonu ile bazı özel koleksiyonlardan derlendi. Küratörlüğünü Sinan Genim’in yaptığı sergide bir devrin İstanbul’unu eşsiz kıyıları, çarpıcı yapıları ve gündelik hayatıyla gözler önüne seriyor. Her iki sergi, 1 Nisan’a kadar açık.