Ahmet Ertuğ'un Hermitage kitabı Putin'e sunuldu

Ahmet Ertuğ'un Hermitage kitabı Putin'e sunuldu
Ahmet Ertuğ'un Hermitage kitabı Putin'e sunuldu
Çok özel tekniklerle çektiği görkemli fotoğraflar ve yayımladığı fotoğraf kitaplarıyla tanınan Ahmet Ertuğ, bu kez Rusya'nın sanat hazinesini barındıran dünyanın en büyük ve zengin müzelerinden St Peterspurg'taki Hermitage'ı 6 ay boyuncu fotoğrafladı ve özel bir müze kitabına imza attı. Hermitage'ın 250. yılı vesilesiyle hazırlanan kitap, 9 Aralık'ta müzeyi ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sunuldu.

Ahmet Ertuğ, Hermitage Müzesi’nin 250. yıl kuruluş yıldönümü için görkemli bir kitap hazırladı. Kitap, 9 Aralık günü müzeyi ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e müze başkanı Prof. Mikhail Piotrovsky tarafından sunuldu.
Ahmet Ertuğ’un 6 ay boyunca fotograf çekimlerini yaptığı 48x40 cm. boyutundaki 200 sayfalık görkemli kitap ‘Hermitage: A Palace and A Museum’un (Hermitage: Bir Saray ve Bir Müze) 100 adet basılan komple deri kaplanmış özel edisyonun 1 no’lu olanı Başkan Putin’e sunulurken kitabın İngilizce ve Rusça ipek kumaşla ciltlenmiş bir edisyonu daha bulunmakta.

HERMITAGE’IN TÜM KAPILARI AÇILDI! 

Fotoğrafları ve kitapları dünya çapında tanınan Ahmet Ertuğ, kendisinin bu kitabı gerçekleştirmesi için Hermitage Müzesi Başkanı Prof. Mikhail Piotrovsky’nin tüm kapıları açtığını belirtiyor. Dünyanın en büyük müzelerinden Hermitage’ın iç mekanlarına odaklanan Ahmet Ertuğ fotoğraflarında sarayın mimarisini geniş ve etkileyici bir perspektif bakışıyla 20x25 cm. film kullanarak saptamış. Fotoğraflar tüm detayıyla saray ve müzeyi tavandan zemine kadar gözler önüne sererken kitabı izleyenleri saray ve müzenin içinde bir geziye çıkartıyor. Cumhuriyet’ten Zeynep Oral’a yaptığı açıklamada müzedeki koleksiyonlar olağanüstü bir sahneleme kurgusuna sahip olduğunu, sergilenen eserle mimari mekânın uyum içinde bütünleştiğini belirten Ahmet Ertuğ, “Eserler evlerinde gibiler. Birçok salon, koleksiyonların dönemindeki mimari ruhu yansıtıyor. Arkeolojik eserler sanki bir Roma sarayında gibi sergilenmekte. Burayı fotoğraflarken sanki sahnedeki bir operayı seyrediyordum. Çektiğim görüntülerle, izleyicileri bu kraliyet operasının sahnesine taşımak, izleyicileri oyuncu kılmak istedim” diyor.
Kitaba ilişkin yazısında ünlü fotoğraf tarihçisi ve eleştirmen Rolf Sachsse, “Bu işi ancak Ahmet Ertuğ gerçekleştirebilirdi. Onun titizliği ve kurgu inceliği müzenin görkemiyle mükemmel bir uyum sağlamış. Hem sergi, hem kitap olarak, fotoğraf tarihinin gerçek bir başeseri” yorumunda bulunuyor. Fotoğraflarında en ince detayı net bir şekilde yansıtan 20x25 cm formatlı özel film kamerasıyla (25 kilo ağırlığında bir fotoğraf makinesi, ön hazırlığı saatler/günler sürüyor sonra tek bir kare çekiyor!) çeken Ahmet Ertuğ’un ‘Bilgelik Mabedleri: Kütüphaneler’, tiyatro/opera binaları; antik kentler, Topkapı ve Ayasofya üzerine 30 kadar görkemli sanat kitabı bulunuyor. Kitapların çoğu Ertuğ&Kocabıyık tarafından yayımlanıyor. 


Hermitage kitabıyla ilgili detay bilgi ve fotoğraflar için tıklayınız: www.hermitagebyahmetertug.com