Ahmet Güneştekin Milion Taşı ile Venedik'te 

Ahmet Güneştekin Milion Taşı ile Venedik'te 
Ahmet Güneştekin Milion Taşı ile Venedik'te 
Ahmet Güneştekin'in 'Milion Taşı' adlı sergisi, Venedik'in en gözde mekânlarından La Pieta'da açıldı. Sergide erkek egemen söylemi eleştiren dört metrelik heykel dikkat çekiyor

Venedik Bienali'nde Ahmet Güneştekin'in 'Milion Taşı' adlı kişisel sergisi açıldı. Venedik Bienali'ne pararel sergilerden biri olarak açılan Milion Taşı, kentin tarihi kimliğini yansıtan, sanat coğrafyasının merkezine yer alan bir yapıda gerçekleşiyor. La Pieta'daki serginin mimari konsepti Emre Arolat'a ait. Küratörü ise Amerikalı Mathew Drutt. Serginin merkezinde, Güneştekin'in Sultanahmet Meydanı'nda duran Roma döneminden kalma Milion Taşı'ndan esinlenerek yaptığı dört metrelik taş heykel yer alıyor.
4. yüzyıla tarihlenen, Bizans İmparatorluğu şehirlerine ulaşan tüm yolların ölçümünde sembolik bir başlangıç noktası olarak kabul edilen ve dünyanın merkezine işaret ettiğine inanılan Milion Taşı'nı Güneştekin; fallusun, eril gücün sembolü olarak yorumluyor. Heykelin hemen karşısındaki Lilith adlı işlerle bu erkek egemen kültürü eleştiriyor. Serginin bir başka üç boyutlu işi ise Kostantiniye adlı heykel. On üç dev harften oluşan bu heykelle Güneştekin, İstanbul ’un tarihine dikkat çekiyor. Kentin tarihindeki farklı isim katmanlarını ortaya çıkartan heykel Byzantion, Byzantium, Nova Roma, Costantinople, Constantinopolis, Der Saadet, İslambol, Asitane, Dar-ul-Hilafet gibi isimleri biraya getiriyor. Bu işle ilgili olarak Güneştekin amacını “İktidar ve güç ilişkilerinin doğasını sorgulamaya yönelik bir eşik oluşturmak” diye özetliyor.
Toplam seki yeni işten oluşan sergide Güneştekin'in iyi bilinen kendine özgü renk ve formlardan oluşan resimleri de yer alıyor.
Marlborough Gallery tarafından düzenlenen sergi, 22 Kasım'a kadar açık kalacak. Sergiye T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalık Holding de katkıda bulundu.

AHMET GÜNEŞTEKİN KİMDİR?
Güneştekin'in sanat serüveni tanıtım bülteninde şöyle anlatılıyor:
Otodidakt bir sanatçı olan Ahmet Güneştekin için sanat, çocukluğundan itibaren onu etkisi altına alan bir tutkudur. Sanatçı İstanbul’a gitmek üzere 1991 yılında Batman’dan ayrılmış ancak 2000’lerin başında kendi tarzını yakalayana dek bir süre beklemesi gerekmiştir. Marlborough Gallery ile 2013 yılında imzaladığı anlaşma ve 55. Venedik Bienali ile eş zamanlı düzenlediği 'Bellek İvmesi' adlı kişisel sergisi sayesinde Ahmet Güneştekin uluslararası sanat çevrelerinde tanınmaya başlamıştır.

2013 Kasım ayında Marlborough Gallery New York, 'Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler' adlı sergi ile kapılarını Güneştekin’e açmıştır. Marlborough Gallery daha sonra sanatçının sergilerini Arco Madrid, New York Armory Show, Art Breda, and Art Basel Hong Kong’a taşımıştır. Güneştekin’in eserleri son olarak Marlborough Monaco’da izleyici karşısına çıkmıştır ve şu anda da Barcelona, Madrid, Monaco ve New York’ta yer alan Marlborough Gallery’lerinde kalıcı olarak sergilenmektedir. Ahmet Güneştekin’i Hollanda ve Belçika’da Mark Peet Visser Gallery temsil etmektedir.